АКТУАЛЬНІ НОВИНИ

 
   

КОНТАКТИ
Інформація повинна бути вільною.
Посилання — норма пристойності.
При використанні матеріалів посилання на джерело обов'язкове. Copyright © 2018-2022.
Top.Mail.Ru


 Пенсії, доплати, ліки: що і для кого зміниться найближчим часом


30-03-2023, 11:00 |

Виплати пенсій, соціальні виплати та продаж ліків найближчим часом очікують змін, які торкнуться більшості людей. Це і раніше заплановані зміни та ухвалені зовсім недавно. Кому чекати доплату до пенсії і що потрібно знати при купівлі ліків читайте у цій статті.

 

Перерахунок пенсій працюючим пенсіонерам

З 1 квітня заплановано традиційний перерахунок пенсій для працюючих пенсіонерів. Право на такий перерахунок мають ті, хто на 1 березня поточного року після призначення (попереднього перерахунку) пенсії набули не менше ніж 24 місяці страхового стажу. Це передбачено частиною 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Перерахунок пенсії працюючим пенсіонерам здійснюється автоматично і на умовах, які вигідніші:

 • тільки з урахуванням стажу;
 • з урахуванням стажу та заробітної плати, якщо це доцільно.

Перерахунок пенсії цього року зроблять для 600 тисяч пенсіонерів, що працюють, — після надходження даних про страховий стаж і заробітну плату до реєстру застрахованих осіб.

Нагадаємо, що останні два роки цей перерахунок робили в червні, а потім виплачували різницю за квітень і травень. Затримка пов’язана з тим, що звітність про страхові внески, відповідно до змін, стали подавати не щомісяця, а щокварталу. Тобто у березні Пенсійний фонд ще не володіє всіма даними про стаж людини, тому зробити виплати з квітня неможливо.

Читайте також: Індексація пенсій у 2023 році: коли буде і кому підвищать

Пенсіонерам в окупації спростили умови

За чинним законодавством, пенсія за віком та інвалідністю призначається з дня, наступного за днем досягнення пенсійного віку або встановлення інвалідності, якщо звернення за виплатами відбулося протягом трьох місяців.

Але люди, які зараз знаходяться в окупації, не можуть вчасно подати документи до Пенсійного фонду. У зв’язку з цим було прийнято закон, який спростив оформлення пенсій для тих, хто мешкає на тимчасово окупованій території або на території, де ведуться бойові дії.

Тимчасово, на період дії військового стану та протягом трьох місяців після його припинення (скасування), таким людям пенсію призначатимуть незалежно від терміну звернення:

 • за віком – від дня, наступного за днем досягнення пенсійного віку;
 • по інвалідності – з дня встановлення інвалідності;
 • у зв’язку з втратою годувальника — від дня, наступного за днем смерті годувальника;
 • за вислугу років – від дня, наступного за днем звільнення з роботи, що дає право на таку пенсію, але не раніше 24 лютого 2022 року.

Читайте також: Оформлення пенсії: як самостійно розрахувати її розмір та які потрібні документи

На які ліки з квітня вводяться рецепти

Минулого року Міністерство охорони здоров’я України взялося за контрольовану відпустку рецептурних ліків. Рецептурні ліки – це препарати, які можна приймати виключно за призначенням лікаря. З серпня 2022 року лікарі почали виписувати електронні рецепти (е-рецепти) на антибіотики, з листопада – на наркотичні, психотропні засоби.

З 1 квітня 2023 року е-рецепт вводиться на всі рецептурні ліки, які пацієнти купують власним коштом.

 • У перехідний період (термін його завершення поки не названо) пацієнт зможе вибирати: отримувати паперовий рецепт на рецептурному бланку або е-рецепт з відправкою йому смс-повідомлення на мобільний телефон. Але якщо є технічна можливість, лікар має запропонувати пацієнтові виписати електронний рецепт.
 • Виписати е-рецепт зможе лікар будь-якої спеціальності державної, комунальної, приватної клініки або лікар ФОП.
 • Отримати е-рецепт можна незалежно від того, є декларація з сімейним лікарем чи ні, проте пацієнт обов’язково повинен бути зареєстрований в Електронній системі здоров’я.

Безумовно, при відключенні електроенергії, відсутності зв’язку або можливих неполадках у роботі електронної системи лікар також може видати рецепт на паперовому бланку.

Читайте також: Епідемія в Україні: який вплив війни на поширення туберкульозу?

До рецептурних, крім антибіотиків, належать також протисудомні засоби, гормональні ліки, препарати для лікування артеріального тиску, серцевих захворювань. Нагадаємо, що деякі рецептурні ліки можна отримати безкоштовно або з доплатою за програмою «Доступні ліки», про що лікар зобов’язаний проінформувати пацієнта.

При цьому в районах, наближених до лінії фронту, ліки можна буде купити без рецепта.

Виплати ветеранам Другої світової перенесли

Щороку до 5 травня ветеранам Другої світової війни, жертвам нацистських переслідувань та воїнам-інтернаціоналістам виплачували одноразову грошову допомогу. З цього року термін виплат зміниться його перенесли з 5 травня на 24 серпня. Верховна Рада підтримала законопроект про виплату грошової винагороди ветеранам війни до Дня Незалежності України та надала право Кабінету Міністрів встановлювати розміри та порядок здійснення такої виплати.

Читайте також: Ветерани-визволителі Одеси – скільки їх залишилося у місті? (фото)

Чекати збільшення сум допомоги цього року не варто. Швидше за все вони залишаться на рівні 2022 року. Про це, зокрема, йдеться у законопроекті «Деякі питання виплати у 2023 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань».

Нагадаємо, що 2022-го одноразова виплата ветеранам Другої світової війни становила:

 • особам з інвалідністю внаслідок війни та колишнім малолітнім (яким на момент ув’язнення не виповнилося 14 років) в’язням концтаборів: I група – 4421 грн.; ІІ група – 3906 грн.; ІІІ група – 3391 грн;
 • учасникам бойових дій та колишнім неповнолітнім (яким на момент ув’язнення не виповнилося 18 років) в’язням концтаборів – 1491 грн.;
 • особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, – 4421 грн.;
 • членам сімей загиблих (померлих) ветеранів – 966 грн.;
 • учасникам війни та колишнім в’язням концтаборів – 612 грн.

Грошова допомога постраждалим на роботі

Ще один документ був схвалений. Він стосується держслужбовців, комунальників, медпрацівників, водіїв, залізничників, які постраждали через військову агресію під час виконання своїх професійних обов’язків.

При встановленні інвалідності зазначені особи зможуть отримати одноразові виплати у розмірі від 200 тисяч до 800 тисяч гривень (залежно від групи). При втраті працездатності без встановлення інвалідності, яка настала внаслідок поранення (контузії, травми), виплата становитиме 100 тисяч гривень. Родичі загиблих працівників матимуть змогу отримати 1 мільйон гривень. Порядок призначення та виплати такої допомоги має ухвалити Кабмін.

Вікторія Прус


Газета: Одесская жизнь
 

Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь.
Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.