АКТУАЛЬНІ НОВИНИ

 
   

КОНТАКТИ
Інформація повинна бути вільною.
Посилання — норма пристойності.
При використанні матеріалів посилання на джерело обов'язкове. Copyright © 2018-2024.
Top.Mail.Ru


 Одеський будинок Рибака: прикраса Кривої вулиці (фоторепортаж)


3-06-2023, 19:00 |

На вулиці Асташкіна (колишня Крива, колишня Провіантська) чудово зберігся найстаріший гарний одеський будинок – справжня окраса вулиці. Це пам’ятка архітектури, яка зуміла дійти до нас у “хорошому стані”, незважаючи на те, що будівлі вже понад сто двадцять років.

 

Будинок на Асташкіна: невідомою лазнею єдиною

Будинок, про який йдеться, значиться під номером дев’ять, знаходиться майже навпроти відомій одеській лазні, яка увійшла до кримінального маршруту міста, і є (на Асташкіна таке зустрічається не дуже часто) пам’яткою архітектури.

Його чомусь іноді називають «рибальським будинком», я навіть у свій час думала, що будівля має якесь відношення до рибалок. Тобто до рибалок у сенсі професії. Насправді Рибак – це прізвище власника колись прибуткового будинку.

Його архітектор – М.Коган: той самий, який разом з Є. Смідовичем є творцем дома Нолле на Рішельєвській, 45, мешканців якого «трясло», коли зносили колишні друкарню Фесенка та театр Рішельє.

Отже, перед нами чудово зберігся триповерховий красень, збудований у 1901 році. Фахівці називають його будинком «з безліччю автентичних деталей». Справді, ви тільки придивіться до деталей декору фасаду, ми постаралися представити їх у всій красі на наших фото.

 

Архітектурна фотобаза PhotoBuildings відносить будинок до стилю еклектики та історизму і робить припущення, що, «можливо будинок з флігелями побудований за участю Ю. Міндліна, так архітектура флігелів аналогічна флігелям Ройтмана на Єврейській, 30 (Міндлін, Попов, 1901). Також Міндлін працював із Коганом щодо будинку Братів Швецових на Базарній, 24».

Як каже охоронна табличка, будівля є пам’яткою архітектури та містобудування місцевого значення під назвою «Будинок прибутковий Рибака».

Одеський дім Рибака: сумна дворова історія зразка 1901 року

У кримінальний маршрут Одеси будинок Рибака не входить, а ось історія зберегла повідомлення про нещасний випадок, який стався в будинку Рибака 1901 року. Його також наводить Архітектурна фотобаза PhotoBuildings, яка цитує Вечірній додаток до газети Одеські новини за 1901 рік:

«У дворі будинку складено будівельний камінь, що належить якомусь Рибаку. Місце кладки каменю нічим не огороджено. Вчора, коли діти мешканців грали біля каміння, один із них, вагою в 5 пудів, раптом звалився і придавив собою семирічну дочку мешканця Наума Лівшиця, Ганну. Дівчинка отримала тяжкі забої і сьогодні доставлена до єврейської лікарні. Лівшиць притягує Рибака до відповідальності за неприйняття запобіжних заходів»…

Що ж до дня сьогоднішнього, то помилуватися фасадом будинку чимало заважає влаштована перед ним стоянка. Але, як кажуть. було б бажання…

 

 Мария Котова


Газета: Одесская жизнь
 

Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь.
Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.