ІВАННА КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ: «ВВАЖАЮ, ЩО НАТО Є ПЕРВИННИМ»
18-09-2019, 12:00 |
Іванна Климпуш-Цинцадзе, віце-прем’єр-міністр із питань європейської та євроатлантичної інтеграції України в попередньому уряді, а сьогодні — депутатка ВР від «Європейської солідарності», нещодавно зустрілася з одеситами на презентації ініціативи «Однодумці». Ініціатива «Однодумці» — це, передусім, відкрита громадсько-освітня платформа для викладення думок та пропозицій, спрямованих на оптимізацію і пришвидшення європейської та євроатлантичної інтеграції.
Наводимо фрагменти роздумів політика про нинішню Україну та її європейські перспективи.
— Пані Іванно, сьогодні ми в Україні живемо в період змін, а як нас останнім часом сприймають у Європі? Що було зроблене не так?
— Ми допустилися помилки в 2008 році, коли дозволили Російській Федерації дуже легко вийти з атаки на Грузію, і це наша з вами вина, що Путін зрозумів, що йому далі можна атакувати інші країни. І всі аргументи взагалі не працювали. Якось у мене була довга розмова з одним з євродепутатів. В один момент я кажу: «У вас нарікають, що ваші фермери втрачають через санкції проти Росії, але скажи, будь ласка, скільки твій фермер готовий заплатити за життя мого солдата?». І він був шокований, адже це, що я сказала, було ударом нижче пояса. Він каже: «Так на можна говорити!». Я відповідаю: «А як же з тобою говорити? У нас люди гинуть, а ти мені розказуєш, що хтось отримує на 5 євро менше за кожен кілограм проданого продукту?! Ми з тобою говоримо різними мовами».
Звичайно, це досить складний діалог, доводилося по-різному виходити з таких непростих ситуацій. І все ж дуже важливо, коли і Європа проходить таку зміну, змінюються керівники багатьох держав, уже змінився склад Європейського парламенту — оновився на 60%. Такої величезної зміни у такому обсязі ще не було. Змінюється зараз Європейська комісія.
Я думаю, що впродовж останніх п’яти років ми мали кері-вництво європейських інституцій, яке було найсприятливіше до наших завдань, до наших проблем і до наших прагнень. Бо, зокрема, велика частина з них, з нами спільно, пройшла ось ці випробування кінця 13-го року, початку агресії, і вони сприймали це так само особисто, як і ми сприймаємо. А ось зараз, мені здається, знову буде ускладнене нове завдання. І, звісно, складно, коли сьогодні ми тут самі будуємо корабель, вийшовши в море і в шторм, а зараз ще й повністю міняємо екіпаж цього корабля. Завдання для нас дуже сильно ускладнюється. Тому, щоб бути почутими, треба сформувати наш голос, бо я бачу, що наш голос, як країни, зараз, на жаль непереконливий і неяскравий.
— Нерідко від європейських дипломатів і від наших людей, долучених до міжнародної полі-тики, лунала така думка, що Європа слабшає, що європейські цінності розмиваються. З іншого боку, коли потрапляєш у Європу, очевидно, що вони і не розмиваються, і європейці, попри певні явища, як, наприклад, «жовті жилети», дають собі раду, є певна серцевина, і вона не зникає. Як на вашу думку, це так чи не так? Бо зі ЗМІ ми бачимо одну Європу, яка наче в кризі, а в реальності її повсякденне життя базується на європейських цінностях…
— Ви знаєте, мені здається, що зараз ідуть два процеси, які взаємно впливають один на одного і впливають, власне кажучи, на цю нібито кризу ліберальної демократії.
Один з процесів, і ми не маємо його знімати з шальок терезів, — це те, що автократичні режими на чолі з Російською Федерацією намагаються максимально дискредитувати демократичні країни і демократичний устрій. У який спосіб дискредитувати? Сказати, що демократія може бути без прав людини, що демократія може бути без свободи, що демократія може бути без оцих правил і принципів, на яких будуються, зокрема, і країни Європейського Союзу та інші країни цивілізованого світу. І, власне, якщо кілька років тому це все сприймалося з певною усмішкою, принаймні це не сприймалося серйозно, то після кількох останніх таких заяв і спроб, після того, як Путін в інтерв’ю для «Financial Times» сказав про те, що демократія мертва, Сурков зі своїм поясненням того, що Росія, російська версія демо-кратії, нібито є найправильнішою та найкоректнішою і що можна бути демократичними без прозорості, без підзвітності тощо... І після цього вже почали писати великі аналітичні дискусійні трактати щодо того, щоб пояснити, наскільки російське керівництво помиляється, маніпулює і, власне, атакує ці цінності, на яких у Європі, слава Богу, все продовжує триматися.
Другий процес (ми з вами перебуваємо в епіцентрі обох цих процесів) — це якраз зростання впливу цифрових технологій, соціальних мереж, можливостей виражати свою думку кожному громадянинові і кожному політику, вести начебто діалог без де-факто зворотного зв’язку, бо ці постановочні інтерв’ю, які записуються без запитань журналістів, певною мірою підміняють реальні демократичні інституції. Ось тут різниця, що працює в Європі і чого нам дуже бракує: Європа побудувала інституції, в Європі працює верховенство права, в Європі працює закон. У нас слабкі інституції, нам не вдалося пройти повний цикл реальної судової реформи й отримати успішний результат. Справа знаходиться на таких початках, і ми бачимо, як сьогодні, наче доміно, валиться те, що так тяжко вибудовувалося, й ось зараз є така спокуса — роботу принципів і правил підмінити нібито «цифровою демократією». А ця «цифрова демократія» не обов’язково враховує відповідальність. Мені здається, що є дуже велика спокуса перекласти відповідальність, підмінити правила й процедури нібито «волею народу», політичною доцільністю, бажанням, очікуваннями і так далі. Як на мене, це дуже небезпечно. Набагато складніше йти за правилами й процедурами. Це те, що дозволяє європейським інституціям, окремим європейським країнам продовжувати розвиватися. Те, що ми бачимо там, — це власне приклад, який хотілося б наслідувати.
— Однією з «неписаних» базових європейських цінностей є здатність до радощів. Європейський гімн — це «Ода до радості» Бетховена. Чого нам бракує, на вашу думку, щоб відчувати себе радісними?
— Відчувати себе радісними у віртуальній реальності, — це теж дуже важливо, відчувати нерв того, що відбувається в країні. Можна створити гарну картинку, яка не відповідатиме тому, що ти бачиш довкола себе.
Знаєте, ця наша нерадісність має, принаймні, три складових. У принципі, ми, українці, назагал схильні жалітися, ми незадоволені, ми потенційно перфекціоністи. Нам завжди хочеться сказати: «Це наче й добре, але…». З цією рисою досить складно справитися за кілька років, адже це виховувалося нашою історією. Інше, я думаю, нормальні люди не можуть функціонувати, не розуміючи, не співпереживаючи, не беручи участі, не проводячи через серце війну. Й очевидно, що допоки йде війна, цієї радості буде завжди менше, ніж у будь-якому іншому суспільстві, в якому війна не йде. Є частина суспільства, думаю, що це велика частина суспільства, яка самоізолюється від війни, вона її не хоче бачити й не хоче відчувати.
І третє — це глибша тема, це вплив медіа на наше сприйняття світу, на наше сприйняття себе і на наше оцінювання ситуації. Бо коли тобі з телевізорів, з усіх олігархічних каналів, увесь час говорять, що все, що відбувається, — це «зрада», це біда, це все трагедія... Знаєте, я не люблю дивитися телевізор, і практично його не дивлюся, але коли вмикаю його через необхідність, я бачу, вибачте, якщо це звучатиме трохи політично, але до 28 травня, якщо хтось випадав з вікна, то він обов’язково розбивався. А сьогодні вже зовсім інший тип новин: якщо хтось випадає з 9-го поверху, то він обов’язково оживає. Просто зверніть на це увагу: змінилася риторика каналів, зникла корупція, зникло зубожіння, зникла вся трагедійність нашого існування, і цілком вірогідно, що ми через деякий час побачимо, що люди почнуть сприймати себе і світ довкола себе інакше.
Буквально недавно було дослідження, що рівень оптимізму в українському суспільстві пов’язаний з очікуваннями. Є високі очікування, пов’язані зі зміною влади. Тільки я досі не можу собі сформулювати чітко пакет цих очікувань, щоб зрозуміти: а як же ж відповідатимуть на ці очікування? Подивимося, можливо, це буде зовсім інакше сприйняття.
Стосовно того, чого нам не вистачає, щоб бути повноцінною європейською нацією. Я думаю, що ми є повноцінною європейською нацією, тобто нам не потрібно нею ставати. У нас інакша історія, і нам треба, насамперед, повернутися до себе. Коли ми повернемося до усвідомлення і глибокого розуміння себе, то нам буде дуже просто бути співвідносними і співвимірними з усіма іншими європейськими націями. Якщо у нас протягом багатьох років-десятиліть-століть виховували меншовартість, якщо ми весь час розцінювали себе як молодшого брата, якщо ми не готові були рухатися самостійно, якщо у нас було кілька спроб і вони були невдалі, то це теж відкладає відбиток на нашу ментальність. Потрібні покоління, щоб ми з цього вибралися.
— На що нам, громадянам, у цьому сенсі слід звернути увагу? Щоб європейська інтеграція пришвидшувалася, це в кращому випадку, або, принаймні, точно не зупинялася?
— Коли перед виборами 2014 року мене залучили до агітаці-йної роботи у Львівській області, я мала певні ілюзії щодо того, як люди там думають. І для мене було великим відкриттям, що на Львівщині, як і в інших областях, дуже патерналістичне суспільство. Попри те, що ми мали неймовірний порив активності й небайдужості Майдану, знаємо, що велика кількість людей із Західної України брала в ньому участь, це для мене стало складним відкриттям. Я думала, що коли говоритиму з людьми, вони будуть реагувати на те, що кожен братиме на себе певну відповідальність, що насправді ніхто за нас не має прийти і вкрутити лампочку в твоєму під’їзді чи підмести тобі двір, привести до порядку сквер, що ми можемо йти і не треба чекати увесь час, що хтось це за тебе має зробити, що влада зобов’язана тобі це надати…
Насправді ось цей відбиток радянського менталітету відклався по всій країні, і нам насамперед слід звернути увагу на освіту. Думаю, ми велику кількість можливостей втратили через те, що впродовж цих 28 років не звертали такої уваги на освіту, яка продукувала б іншого громадянина. Активно залученого, готового взяти на себе відповідальність, готового контролювати владу, а не тільки очікувати від влади.
Ми всі очікуємо від держави чогось, а велика частина з нас не готова платити податки. Якщо ти очікуєш, що держава тобі дасть безкоштовну освіту, безкоштовну медицину, побудує дороги, гарантуватиме твою безпеку силами правоохоронців і боронитиме від атаки зовнішньої, то звідкись ці гроші держава має брати. Якщо ти всього цього очікуєш від держави, мінімізуючи сплату своїх податків, то, очевидно, очікування не матеріалізуються.
— Чи можна стверджувати, що наш європейський вибір України є невідворотним?
— Знаєте, я вважаю, що робити свою роботу можна лише тоді, коли ти в неї віриш. Я не робила б того, що роблю, якби не вірила, що європейський, євроатлантичний вибір і напрям є єдиний взагалі можливий для нас, нашої країни, шлях розвитку. І скажу крамолу: коли ми будемо повністю готові до того, щоб вступати, — це буде наш вибір. Чи ми будемо функціонувати як Норвегія, чи ми будемо функціонувати як Данія. Всередині Європейського Союзу чи ось так, поряд, але в повній по-літичній та економічній взаємодії. Але я вважаю, що НАТО є первинним і нам обов’язково потрібно вступати в Північноатлантичний альянс. Як на мене, щоби вижити, щоби статися-відбутися як країна, у нас нема іншої альтернативи, й просто не може бути.
Чи ми пройшли точку неповернення — може, в цьому полягало ваше питання? Я думаю, що психологічно ми її пройшли, але інституційно — ні. Й ось у цьому є великий ризик, тому що ми, як громадяни, маємо уважно стежити за деталями. Адже гасла та декларації — це важливо, це тішить, але практика кожної дії кожного дня, вона вже має викликати стурбованість. І від нас залежить, чи інституційна точка неповернення буде пройдена найближчим часом, чи ні.
— Пані Іванно, мені припали до душі ваші слова, що НАТО для нас є первинним. Скажіть, будь ласка, для читачів «Чорноморських новин», у чому полягає ініціатива «Однодумці»?
— Вона, власне, сформулювалася з того, куди ми рухаємося. Однією з перших речей був маніфест євроатлантичного курсу і заклик до того, що він не має бути змінений. До маніфесту долучилися інтелектуали, митці, держслужбовці, політики, дуже різне коло людей. Ми почали шукати формат, у який спосіб це бажання й цю ідею можна було б підкріпити підтримкою людей на місцях, які в різних царинах намагаються робити зміни що збігаються з цим вектором. Ми вийшли на платформу «Однодумці», якою ми намагаємося запропонувати публічність громадським ініціативам та інструменти для того, щоб вони могли просуватися більш ефективно. «Однодумці» є тепер у парламенті, і ми сподіваємося, що можемо бути провідниками цих ідей. Тобто це взаємодія від великого до малого і від малого до великого.
— Щиро вам дякую! Ми раді, що в парламенті України буде міцна євроатлантична команда, сильні люди, які там залишилися і, безперечно, впливатимуть на процеси.
Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь. Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.