Коли відомого політолога із США запитали, що він думає про вибори в Україні, він відповів: «Мене не цікавить, кого оберуть. Мені цікаво, що буде після виборів».
СЦЕНАРІЙ, НАПИСАНИЙ ЗА КОРДОНОМ
В одному з останніх інтерв’ю головний редактор радіо «Эхо Москвы» торкнувся теми виборів Президента України. Спочатку Олексій Венедиктов повторив те, що в різних варіантах уже не раз долинало з Кремля — хто завгодно, тільки не Порошенко. Потім уточнив: «На мій погляд, якщо говорити про нашого, проросійського кандидата в Президенти України, то він є. Це містер Хаос. Чим більше хаосу, чим слабший кандидат, тим, вважає Путін, це вигідніше для Росії. Власного кандидата у нас нема. Тимошенко, Зеленський, Бойко, ще якісь люди — не важливо. Містер Хаос нас влаштовує».
Сценарій хаосу, керованого з Росії, винайдений не сьогодні і стосується не тільки нинішніх виборів. Слабкий, залежний від Кремля Президент України — давня мрія російського кері-вництва. Цю мрію вже кілька разів реалізували. Спочатку за допомогою «плівок Мельниченка» і скандалу з продажем «Кольчуг» вдалося дискредитувати Кучму. Потім за допомогою Тимошенко успішно помножили на нуль Ющенка. Потім важливу роль зіграла «папка» з московських архівів, якої міцно тримали на прив’язі колишнього зека.
Якби не відбулася Революція Гідності, у 2015 році російські політ-технологи «переобрали» б Януковича або посадили на київський трон іншу людину, повністю залежну від Кремля. Але спокуса скористатися ситуацією і покінчити з Україною негайно взяла гору у гарячих головах у Росії. В результаті — анексія Криму, окупація частини Донбасу і новий вид хаосу — гібридна війна.
Воєнний хаос, здавалося, повинен був би добити нашу країну, однак на перших порах він призвів до консолі-дації українського суспільства. Заговорили навіть про формування в Україні політичної нації на основі готовності чинити опір агресії. На хвилі таких настроїв була обрана Верховна Рада восьмого скликання, а обраний раніше Президент Петро Порошенко поступово змінив мирну риторику на войовничу. На час притихла і «п’ята колона»: заклики до миру народ розумів як капітуляцію.
ХАОС МОЖЕ ПОВЕРНУТИСЯ
Втім, керований хаос в Україну може скоро повернутися. Поразки на Східному фронті дали зелене світло Мінським угодам, призвели до абсурду «ні миру, ні війни» на роки. Це розмиває консолідацію суспільства. Відсутність перемог на фронті і розруха в українській економіці призводять до того, що частина населення в усіх бідах країни звинувачує не агресора, а власних політиків, які у важких умовах намагаються хоча б щось зробити.
Одним з таких політиків є чинний Президент України. Потужна кампанія з його дискредитації перевершує за масштабами все, що робилося щодо Кравчука, Кучми, Ющенка і Януковича разом узятих, а за люттю взагалі не має прецедентів у сучасній історії України. Якби Порошенко був навіть тричі олігархом, якби отримував вигоду від усіх незаконних операцій у країні, хамство, яке допускає на його мітингах «Національний корпус» та інші борці за справедливість, ніякого виправдання не має. При цьому частину звинувачень щодо першої особи в державі озвучують люди, на яких ніде проби ставити. А головнокомандувача в усіх гріхах звинувачують ті, хто жодного разу не побував на фронті.
Але Президента атакують не тільки патріоти. Перед президентськими виборами оговталися «колишні». Тотальна корупція, некомпетентність, нехтування інтересами держави — характерні для всього політичного класу України. Але якщо додати до цього букету прагнення знову грабувати країну «як за Януковича», утвориться вибухова суміш. І це підґрунтя для повернення в Україну хаосу. Підґрунтя для політики реваншу.
Містер Хаос, якщо його оберуть, з першого дня правління виявиться слабким Президентом України. Працювати такому главі держави доведеться у важких умовах. Реваншисти негайно скористаються його слабкістю. Змусять шукати миру з Росією будь-якою ціною, змусять шукати підтримки у Заходу на невигідних умовах. Рана Донбасу буде заморожена на десятиліття, а повернення Криму стане взагалі неможливим.
РІВНЯННЯ З БЕЗЛІЧЧЮ НЕВІДОМИХ
Але труднощі у зовнішній полі-тиці — тільки половина з бід, які загрожують Україні. Реваншисти змусять містера Хаоса боротися з власним народом, побоюючись чергового Майдану. Містеру Хаосу не вдасться втриматися в позиції «ні війни, ні миру» у зовнішній політиці. Містеру Хаосу не вдасться в політиці внутрішній уникнути широких народних протестів. Але другої Революції Гідності, запевняю вас, він не допустить. Велосипед не винайде, а спробує перейняти російський досвід. З точковими репресіями, зі зміцненням силових структур, з поступовим створенням поліцейської держави. До речі, Януковичу з російською допомогою до 2014 року це майже вдалося. Послизнувся на дрібниці — зі встановленням «йолки».
Істотна перешкода на шляху «стабілізації» російського зразка — Верховна Рада восьмого скликання. Обраний на революційній хвилі український парламент, звісно ж, не Конвент, але там серед фракцій і груп, контрольованих олігархами, є чимало людей, для яких інтереси країни — не порожній звук. І перетворити ВР у принтер для комп’ютера нового президента швидко навряд чи вдасться. Реалізувати керований хаос в українському парламенті або вибудувати його, як Державну Думу Росії, стане можливо (якщо взагалі можливо) лише після виборів у жовтні.
Якщо новим Президентом України залишиться старий, йому в парламенті доведеться зіткнутися з таким же або подібним завданням. Тому 2019 рік — вирішальний для політичного класу країни. Державним людям доведеться вирішувати рівняння з багатьма невідомими. Рука Москви — тільки одне з цих невідомих.
А містер Хаос тільки один з кандидатів на вищий державний пост України. Не факт, що цей кандидат переможе.
Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь. Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.