АВТОРСКАЯ КОЛОНКА

 
   
   

КОНТАКТЫ
Информация должна быть свободной.
Ссылка — норма приличия.
При использовании материалов ссылка на источник обязательна. Copyright © 2018-2020.
Top.Mail.Ru


 ЧИ ОБОВ’ЯЗКОВА КТ?


16-10-2021, 15:00 |

Чи необхідно робити комп’ютерну томографію при підозрі на Covid-19? З таким питанням часто звертаються ті, хто занедужав, має підозру на коронавірусну хворобу і, зрозуміло, не хоче втратити час для встановлення правильного діагнозу та призначення необхідного лікування.

 

Зробити висновок — чи необхідне хворому направлення на комп’ютерну томографію (КТ) — може винятково лікар. Ми ж постараємося відповісти на запитання про доцільність проведення КТ при підозрі на Covid-19 та зорієнтувати, на що саме необхідно звернути увагу, посилаючись на останні найактуальніші медичні дослідження.

Наразі фахові медичні джерела сходяться у тому, що стандартна, і навіть низькодозова, КТ органів грудної клітини (ОГК) має кращу чутливість за рентгенографію легень. Однак це в жодному разі не означає, що її можна використовувати як скринінговий (масовий) метод для всіх.

Навпаки, КТ призначається лікарем тільки за показаннями, при відповідних симптомах і неможливості забезпечити ПЛР-діагностику та в разі негативного ПЛР-тесту в пацієнтів із вираженими ознаками захворювання, дихальною недостатністю при важкому загальному стані.

Пацієнтам із невираженими ознаками захворювання у задовільному стані не слід призначати КТ ОГК або, тим більше, рентгенографію легень, оскільки відсутність змін на КТ не означає відсутності захворювання на ковід.

Коли пацієнт захворів, перш за все слід звертати увагу на: загальний стан, дихальну недостатність, відстежувати показання температури тіла та сатурації — насичення крові киснем (наразі термометри і пульсоксиметри доступні в аптеках), за підозри на ковід забезпечити ПЛР-тестування.

При погіршенні стану, можливо, призначити КТ ОГК в амбулаторних умовах і якнайкраще — низькодозовий протокол, який за променевим навантаженням дорівнює лише двом рентгенографіям легень, оскільки, вірогідно, КТ ще треба буде повторювати для відстеження динамічних змін.

Щодо повторень КТ ОГК. Пацієнтам з високим та середнім ступенями тяжкості здебільшого призначають два повторних дослідження — на 21-й день та через пів року, але кожен випадок — індивідуальний, іноді навіть потрібно ввести внутрішньовенно контрастну речовину під час КТ для ви-ключення загрозливого для життя ускладнення — тромбоемболії легеневої артерії.

Слід підкреслити, що чисельні дослідження й публікації доводять користь від використання портативного УЗД, як у стаціонарі, так і в амбулаторних умовах, для щоденного відстежування перебігу хвороби взагалі без променевого навантаження.

Пресслужба Міністерства охорони здоров’я.


 

Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь.
Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.