В Одесі зацвіла тополя: біолог розповів, чи викликає вона алергію
Учора, 19:00 |
Чи винна тополя в алергії чутливих людей? А може варто звернути увагу на інші шкідливі рослини? Спеціально для читачів «Одеського Життя», ситуацію пояснив Володимир Немерцалов, кандидат біологічних наук, доцент кафедри ботаніки ОНУ ім. Мечнікова.
Травневі страждання алергиків: чи винна тополя
У травні-червні для всіх алергиків наступають жахливі часи – нестримна нежить, чхання та подразливий кашель, почервоніння шкіри, неконтрольована сльозотеча, біль у горлі, опухлі очі… Та звісно, всі «шишки» одразу летять на тополиний пух, який вкриває вилиці, немов снігом.
Але тополя, як виявляється, ні в чому не винна!
Біологія тополі: чому з’являється пух
На початку – невеличкий екскурс у всесвіт рослин. Як пояснив Володимир Немерцалов, тополя – це рослина, яка має дві статі: чоловічу та жіночу. Чоловічі екземпляри виробляють пилок, а жіночі, після запилення, як і інші представники івових, до яких належить тополя, виробляють насіння. Воно, як бавовна, має нитки, за допомогою яких насіння поширюється, знаходячи вологе місце. Там воно набухає та дуже добре розмножується. Тому ми бачимо багато дерев іви в парку Перемоги та у Дюковському парку біля прудів.
Володимир Немерцалов
До речі, видатний та найбільший в Україні канадський тополь – ботанічна пам’ятка природи – росте вже понад 200 років у дворі будинку №19по вулиці Торговій.
Правда про тополиний пух та алергію
Отже, у травні та червні тополі квітнуть та своїм пухом, немов снігом, вкривають все навкруги. І ось тут розпочинається не милування природою, а дратування: тополиний пух, немов вата, летить всюди та потрапляє в очі, рот, нос… І починаються «пригоди» алергиків!
– Пух, через те, що він летить і осідає всюди, набираючи в себе купу бруду з навколишнього середовища та пил, є подразником. При цьому сам по собі ніяких алергічних проявів не має, – підкреслює Володимир. – Тому, коли пух потрапляє на слизову оболонку носа, то в людини починається подразливий ефект, бо сам тополиний пух є переносником різноманітних алергенів через високу летючість. А ось чого варто остерігатися – так це пилку злаків та амброзії, а ще – платанів та їхніх гострих голочок.
Міфи про зміну статі тополі
Також Володимир спростовує міф про тополю – немов це дерево може змінювати стать. Тому у радянські часи обрізали гілки тополі, аби вона перестала квітнути (стала чоловічої статі) через вогненебезпечність (бо пух добре горить).
Самі гілки, аби вони не пропали, тодішні фахівці вкорінювали у новостворених районах. Але це дерево має таку ж кількість хромосом, що й людина, отже має чітке визначення статі.
Користь тополі для міста та рекомендації
Так, пух тополі під час цвітіння може дратувати. Але, виявляється, користі від неї більше. Та й запобігти появі пуху легко. Достатньо обрати для посадки рослину чоловічої статі.
– Загалом тополь – дуже добра рослина, особливо в місті, біля багатоповерхової забудови. Це дозволяє утримувати баланс води в повітрі та в ґрунті. Тому просто варто використовувати чоловічі екземпляри, правильно підбирати види та сорти тополі. І, звісно, слідкувати за деревом, вчасно його обрізати, бо через 40 років свого життя воно стає небезпечним та може впасти на будівлі, людей чи автівки,
– підкреслив біолог.
Мапа зелених насаджень Одеси
Додамо, що в Одесі у 2020 році була створенаІнтерактивна мапа зелених насаджень, де волонтери та спеціалісти комунального підприємства «Міськзелентрест» розміщують інформацію про зелені зони міста.
Це дозволяє проводити інвентаризацію дерев, вести їх автоматичну нумерацію і визначати їх GPS-координати, за цією електронною картою можна було відстежувати стан дерев.
Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь. Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.