«Из Одессы можно выезжать, из Одессы можно уезжать, но в Одессу нельзя не вернуться» - так писав Михайло Жванецький. Він повертався до цього міста щорічно і його дух залишився в ньому назавжди…
Міхал Михалич пішов від нас два роки тому – 6 листопада 2020 року. І тоді, пам’ятається, одразу почали ми згадувати: де і як було увічнено в Його місті пам’ять про Нього. Причому за життя. Цілий значний список вийшов. Ще б пак:Ты ж одессит, Мишка!
А сьогодні постає питання: а що присвячене Михал Михаличу вже після того, як він покинув цей світ? Щось там говорилипро встановлення пам’ятника письменнику…
Але ще мало часу минуло після його відходу від нас. Може, зарано? Та й пам’ятники бувають різними. Адже головне – людська пам’ять.
Літературний пам’ятний знак з’явився біля входу до Зеленого театру. Ця табличка відрізняється від усіх відкритих раніше в Одесі. Вона зроблена у вигляді портфеля письменника. На ній – цитата Міхал Михалича: «А гумор – це життя…».
Друга літературна табличка з’явилася біля будинку на вулиці Старопортофранківській, 133. Цебудинок дитинства Михайла Жванецького. На ній – фрагмент із твору Жванецького «Холера в Одесі»…
«Жванецький – письменник-мислитель, який зумів легкою гуморною мовою розповісти про дуже серйозні речі, про саме життя», – каже головний режисер Одеського академічного театру музичної комедії Володимир Підгородинський. Режисер не просто розповідає про своє відчуття письменника.
У травні 2021 року в Одеському театрі Музкомедіївідбулася прем’єра мюзиклу «По Дерибасівськiй….»за творами Михайла Жванецького. Це вистава про Одесу – Його Одесу, Його одеситів, Його вічне повернення до міста біля моря. З якого можна виїхати, але не можна не повернутись.
…Ах,эти Его признания в любви к Одессе, высказанные так, как умел только Он:
– Я всю жизнь пишу только об Одессе… И все, что мне присуще: язык, юмор, характер, афоризмы, все мои вопли, вскрики, все, что я создаю и издаю, – из жизни Одессы;
– У нас в Одессе быстро поднятое не считается упавшим;
– Одесситка, у которой руки заняты ребенком, ничего не может рассказать;
– Из Одессы можно выезжать, можно уехать навсегда, но сюда нельзя не вернуться.
– Для постороннего уха – в Одессе непрерывно острят, но это не юмор, это такое состояние от жары и крикливости;
– Писателей в Одессе много, потому что ничего не надо сочинять. Чтоб написать рассказ, надо открыть окно и записывать.
Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь. Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.