Його Одеса: 90 років від народження Михайла Жванецького
7-03-2024, 19:00 |
Міхал Михайлович Жванецький народився в Одесі 6 березня 1934 року і пішов від нас 6 листопада 2020 року. І тоді, пам’ятається, одразу стали ми згадувати: де і як було увічнено в Його місті пам’ять про Нього. Причому, за життя. Цілий значний список вийшов.
«З Одеси можна виїжджати, з Одеси можна їхати, але до Одеси не можна не повернутись»: так писав Михайло Жванецький. Він повертався до цього міста щорічно і його дух залишився в ньому назавжди… Ще б пак:Ти ж одесит, Мишко!
А сьогодні постає питання: а що присвячене Михал Михаличу вже після того, як він покинув цей світ? Щось там говорилипро встановлення пам’ятника письменнику…
Але ще мало часу минуло після його відходу від нас. Може, зарано? Та й пам’ятники бувають різними. Адже головне – людська пам’ять.
Літературний пам’ятний знак з’явився біля входу до Зеленого театру. Ця табличка відрізняється від усіх відкритих раніше в Одесі. Вона зроблена у вигляді портфеля письменника. На ній – цитата Міхал Михалича: «А гумор – це життя…».
Друга літературна табличка з’явилася біля будинку на вулиці Старопортофранківській, 133. Цебудинок дитинства Михайла Жванецького. На ній – фрагмент із твору Жванецького «Холера в Одесі»…
«Жванецький – письменник-мислитель, який зумів легкою гуморною мовою розповісти про дуже серйозні речі, про саме життя»,
– каже головний режисер Одеського академічного театру музичної комедії Володимир Підгородинський. Режисер не просто розповідає про своє відчуття письменника.
У травні 2021 року в Одеському театрі Музкомедіївідбулася прем’єра мюзиклу «По Дерибасівськiй….»за творами Михайла Жванецького. Це вистава про Одесу – Його Одесу, Його одеситів, Його вічне повернення до міста біля моря. З якого можна виїхати, але не можна не повернутись.
…Ах,ці Його зізнання в любові до Одеси, висловлені так, як умів тільки Він:
– Я все життя пишу тільки про Одесу… І все, що мені притаманне: мова, гумор, характер, афоризми, всі мої крики, вигуки, все , що я створюю та видаю, – з життя Одеси;
– У нас в Одесі швидко підняте не вважається впалим;
– Одеситка, у якої руки зайняті дитиною, нічого не може розповісти;
– З Одеси можна виїжджати, можна виїхати назавжди, але сюди не можна не повернутися.
– Для стороннього вуха – в Одесі безперервно дотеплять, але це не гумор, це такий стан від спеки та крикливості;
– Письменників в Одесі багато, бо нічого не треба писати. Щоб написати розповідь, треба відчинити вікно і записувати.
Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь. Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.