Коли Великдень в 2024 році та як визначається дата свята?
29-03-2024, 19:00 |
Цього року парафіяни православної церкви України (ПЦУ) та Української Греко-Католицької церкви (УГКЦ) відзначатимуть Великдень по-різному, незважаючи на те, що ці конфесії перейшли на новоюліанський церковний календар. Як визначається дата свята і чому вона не збігається у православних і католиків?
Що таке традиційна Пасхалія?
З переходом частини православних християн, які належать до ПЦУ, і греко-католиківна новоюліанський календар, більшість церковних свят відзначаються на 13 днів раніше. Але з Великоднем, Трійцею та іншими так званими перехідними святами, які не мають визначеної календарної дати, все виявилося не так-то просто.
Річ у тім, що під час переходу на новоюліанський календар церкви для обчислення дати святкування Великодня і перехідних свят користуються традиційним методом розрахунку – Пасхалією.
Ця система розрахунку була затверджена 325 року Нікейським собором ще єдиної на той час християнської церкви.
Серед причин, через які оновлювати старий спосіб розрахунку дати Великодня не слід, церковники наводять те, що за юліанським календарем жив сам Ісус Христос.Згадують і про благодатний вогонь, який, за їхнім твердженням, сходить у Храмі Воскресіння (Гробу Господнього) в Єрусалимі саме напередодні православного Великодня, а не католицько-протестантського.
Як рахується дата Великодня у католиків і православних?
Правило Пасхалії говорить:Великдень святкують у першу неділю після першого повного місяця, який настає після весняного рівнодення.
Однак з часом церковний календар став досить сильно відрізнятися від астрономічного, і після календарної реформи XVI століття католики і православні стали розраховувати дату Великодня по-різному.
Православні продовжили рахувати по-старому, а католики перейшли на розрахунки, наближені до астрономічних.А оскільки різниця між календарями становить 13 днів, розрахунки за однаковими правилами призводять до різних результатів.
ВЕЛИКДЕНЬ ЗА ГРИГОРІАНСЬКИМ КАЛЕНДАРЕМ.Приміром, за календарем, яким ми користуємося в повсякденному житті (він практично збігається з григоріанським), весняне рівнодення 2024 року було 20 березня (за церковним – 21 березня). Перший повний місяць – 25 березня. ТомуВеликдень римо-католики і протестанти відзначатимуть у першу неділю після цієї дати – 31 березня.
ВЕЛИКДЕНЬ ЗА ЮЛІАНСЬКИМ КАЛЕНДАРЕМ.Що ж стосується юліанського календаря, то за ним весняне рівнодення не збігається з астрономічним і припадає на 3 квітня. А перший повний місяць випадає на 24 квітня. Враховується під час розрахунку і єврейський Великодній тиждень, що триває цього року з 23 по 30 квітня. До його завершення православні Великдень не відзначають.Тому святкування перенеслося з 28 квітня ще на тиждень – 5 травня.Тобто – у православних і греко-католиків Великий піст розпочався нещодавно, а католики і протестанти вже готуються Великдень святкувати.
Коли православні та католики відзначатимуть Великдень в один день?
Іноді католики і православні відзначають свято в один день. Так буде наступного року.Згідно з різними розрахунками 2025-го року християни всіх конфесій відзначатимуть Великдень 20 квітня.
Такий збіг дат відбувається раз на три-чотири роки. Здавалося б, чим не привід узгодити спільну дату і домовитися святкувати Великдень спільно.
Виявляється, починаючи з XVII століття, такі спроби відбувалися не раз, але закінчувалися невдачею. Останнім часом представники Папи Римського і Вселенського патріарха ведуть переговори про те, щоб спробувати узгодити на майбутнє спільну дату Великодня для всіх церков, які перейшли на новоюліанський календар.
Тим паче, що привід для компромісу у 2025 році благодатний. Саме цього року християни святкуватимуть 1700-річчя Нікейського собору, який встановив правило обчислення Великодня.
Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь. Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.