Олександр Дорошенко: «Без удаваної скромності скажу: я — геній»
16-04-2024, 17:00 |
15 квітня виповнюється 81 рік від дня народження видатного одеського письменника і вченого, лауреата премії «Твої імена, Одеса» Олександра Дорошенка. Його іменна зірка прикрашає Алею зірок біля оперного театру, його книги користуються любов’ю одеситів, а його унікальний авторський стиль поповнив літературну скарбницю нашого міста.
Читачі попросили нас розповісти про Олександра Дорошенка, який не просто любив Одесу, а вмів розповісти про неї так, що ця любов передавалася навіть тим, хто ніколи в нашому місті не був. Ми виконуємо це прохання.
«Одеське життя» зустрілося з Леонідом Рукманом, який був директором Всесвітнього клубу одеситів з 2006 до 2015 року, і попросила його розповісти проОлександра Дорошенка, якого він давно і добре знав.
Ось що розповів нам Леонід Менделєєвич: «Усе почалося в 2007 чи 2008 році, коли друг з Америки надіслав мені шматочок якоїсь статті про Одесу. Я прочитав і був підкорений цим матеріалом. Про Одесу там було написано такою мовою, що я захотів сам зв’язатися з автором. Я зателефонував приятелеві в Америку і попросив у нього детальну інформацію про автора, бо думав, що це емігрант. Однак виявилося, що автора звати Олександр Дорошенко, він професор, живе в Одесі і викладає в холодильному інституті. А цей шматочок тексту потрапив до Америки випадково, через спільного знайомого.
Тоді я запросив Дорошенка до Всесвітнього клубу одеситів. Ми познайомилися, і я був підкорений його розповідями. Він справді ніде не друкувався і займався науковою роботою, а мені було незрозуміло, як такі тексти можна ніде не друкувати, а писати «в стіл». Я попросив у Дорошенка кілька коротких оповідань про Одесу. Річ у тім, що у мене тоді були зв’язки з російськомовними газетами в Нью-Йорку і Лос-Анджелесі, і я відправив туди його тексти і попросив, щоб їх надрукували.
Пізніше ми зв’язалися з нашим видавництвом «Оптіма», де вийшла вже повноцінна книжка Олександра Дорошенка, яка називалася «Мой город». Спочатку видавництво надрукувало цю книгу в чотирьох томах. І навіть моя дружина, яка критикувала всі твори одеських авторів, прочитавши «Мой город», була вражена. Я пам’ятаю, тоді Дорошенко сказав мені: «Льоня, я тобі без удаваної скромності скажу: я — геній», і повторював це до самої смерті. При цьому ніхто з наших корифеїв, Голубовський, Кохріхт, Хаїт, його не обсмикував, тому що його книжки — це абсолютно унікальна мова і стиль.
Минуло 3-4 місяці, книжки розкупили, і до видавництва звернулася жінка, яка хотіла замовити всі книжки одним томом, щоб подарувати їх співробітникам на ювілей свого підприємства. Через деякий час інша фірма звернулася з таким самим проханням. Книги видали великим накладом, і вони мали величезний успіх.
Відтоді Дорошенко і його книги стали добре відомі одеситам. Ми з ним подружилися, він часто бував у мене вдома. А 2020 року, 8 квітня, він абсолютно несподівано, буквально за 10 хвилин,пішов із життя, не доживши всього тижня до свого 78-річчя. Це сталося, коли він гуляв із собакою. Йому стало погано, він тільки встиг притулитися до стіни біля під’їзду і помер. Це сталося майже відразу після того, як вони з дружиною переїхали з Молдаванки, яку Дорошенко дуже любив, на Єврейську вулицю…».
Довідка «Одеського життя»
Олександр Дорошенко народився 15 квітня 1943 року в Енгельсі Саратовської області, ймовірно, в евакуації, оскільки весь час родина Дорошенка мешкала в Одесі. Його батько був корінним одеситом, військовим, під час війни командував ротою морської піхоти. Був тяжко поранений під час оборони Севастополя, моряки винесли його з поля бою та відправили до шпиталю.
Олександр Дорошенко був спеціалістом у галузі холодильних машин та установок. Лікар технічних наук, професор кафедри технічної термодинаміки. У 1974 році заснував та очолив лабораторію тепломасообмінних апаратів. Академік Міжнародної академії холоду.
Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь. Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.