АКТУАЛЬНІ НОВИНИ

 
   

КОНТАКТИ
Інформація повинна бути вільною.
Посилання — норма пристойності.




При використанні матеріалів посилання на джерело обов'язкове. Copyright © 2018-2024.
Top.Mail.Ru


 Про стаж, що дає право на пенсію за віком, але не визначає її розмір


19-07-2022, 13:00 |
Тривалість страхового стажу (коефіцієнт стажу) є одним із ключових показників при визначенні розміру пенсії.
Але є виключення, коли до страхового стажу зараховуються певні періоди лише для того, щоб визначити право людини на пенсію, але вони не враховуються при обчисленні самого розміру пенсії.

 
Відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на пенсію за віком мають як чоловіки так і жінки після досягнення 60, 63 чи 65 років за наявності необхідного страхового стажу. Зокрема, у 2022 році тривалість такого стажу для призначення пенсії в 60 років становить 29 років, в 63 роки – від 19 років до 29 років , в 65 років – від 15 років до 19 років.
Страховий стаж за період до 1 січня 2004 року визначається за записами у трудовій книжці та додатковими документами (про навчання на денній формі, проходження військової служби, догляд за дитиною до трьох років та іншими). Починаючи з 1 січня 2004 року до страхового стажу зараховуються періоди, за які страхувальником проведено сплату страхових внесків за даними персоніфікованого обліку Пенсійного фонду України.
Тривалість страхового стажу (коефіцієнт стажу) є також одним із ключових показників при визначенні розміру пенсії.
Але є виключення, коли до страхового стажу зараховуються певні періоди лише для того, щоб визначити право людини на пенсію, але вони не враховуються при обчисленні самого розміру пенсії.
Так, згідно із пунктом 3-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до таких періодів належать:
* ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, а також із застосуванням фіксованого податку:
– з 1 січня 1998 року по 30 червня 2000 року включно, що підтверджуються довідкою про реєстрацію як суб’єкта підприємницької діяльності;
– з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2017 року включно, за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від сплаченого розміру (крім випадків звільнення від сплати єдиного внеску);
* проходження військової служби по 31 грудня 2017 року включно (підтверджується військовим квитком або довідками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, військових частин і установ системи Міноборони);
* перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами з 1 січня 2004 року по 30 червня 2013 року включно:
– зазначений період підтверджується свідоцтвом про народження дитини, наказом про надання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, індивідуальними відомостями про застраховану особу. Період перебування у відпустці визначається як період, що відповідає тривалості такої відпустки, встановленій статтею 17 Закону України «Про відпустки» (до пологів – 70 календарних днів, після пологів – 56 календарних днів (70 календарних днів – у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів), починаючи з дня пологів).
Якщо за відпусткою для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку жінка не зверталась (у разі смерті дитини до закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами або мертвонародження, про що додатково надається свідоцтво про смерть дитини), період перебування у відпустці визначається як період непрацездатності за відомостями реєстру застрахованих осіб, що не може перевищувати тривалості такої відпустки, встановленої статтею 17 Закону України «Про відпустки»;
* перебування у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку з 1 січня 2004 року до часу запровадження сплати страхових внесків (єдиного внеску) за жінок, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, тобто до 1 січня 2005 року (підтверджується свідоцтвом про народження дитини та наказом про надання такої відпустки);
* перебування у довготерміновому відрядженні працівників дипломатичної служби у період з 1 січня 2004 року по 30 квітня 2016 року, за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від сплаченого розміру.
Наприклад, жінка має 28 років страхового стажу. За 2004 рік страхові внески за неї підприємством не сплачено через перебування у відпустці без збереження заробітної плати по догляду за дитиною до 6 років. В даному випадку для визначення права на пенсію за віком до страхового стажу буде зараховано 2004 рік (незважаючи на відсутність сплати страхових внесків), стаж складе 29 років, що дасть право на призначення пенсії, але розмір пенсії розрахується лише з урахуванням 28 років стажу (за виключенням 2004 року).
Слід зазначити, що такий порядок обчислення страхового стажу застосовується виключно для визначення права на пенсію після досягнення пенсійного віку і не застосовується при призначенні дострокової пенсії, пенсії за вислугу років чи по інвалідності.
Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області

 

Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь.
Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.