АКТУАЛЬНІ НОВИНИ

 
   

КОНТАКТИ
Інформація повинна бути вільною.
Посилання — норма пристойності.




При використанні матеріалів посилання на джерело обов'язкове. Copyright © 2018-2024.
Top.Mail.Ru


 Геній місця: ОННБ святкує 195-річчя


26-09-2024, 15:00 |

Одеська національна наукова бібліотека — найстаріша публічна книгозбірня України. Заснована 1829 року з ініціативи одеситів як міська загальнодоступна бібліотека, нині вона посідає одне з провідних місць на бібліотечній мапі країни та є потужним загальнодержавним осередком культурного, інформаційного, освітнього, наукового розвитку.

 

До святкування свого ювілею бібліотека підготувала низку заходів і почала з презентації книжково-ілюстративної виставки «Екслібрис: мистецтво крізь віки». В експозиції представлені особисті книжкові знаки західноєвропейських та одеських бібліофілів. Серед експонатів — рідкісні зразки XVII—XIX століть, що відображають розвиток графічного мистецтва та книжкової культури Західної Європи. Особливе місце займають екслібриси одеських інтелектуалів і діячів культури ХІХ — початку ХХ століття, а також роботи сучасних одеських майстрів, які продовжують традицію мистецтва книжкового знака.

У програмі святкування — ювілейне надвечір’я у бібліотеці з нагоди 195-річчя. Окремий сюрприз чекає на маленьких читачів. Для них ОННБ влаштовує День відкритих дверей «Світ дитячої книжки». В читальному залі бібліотеки відвідувачі зможуть поспілкуватися з директором Одеського зоопарку Ігорем Біляковим, подивитися лялькову виставу та ознайомитися з новими дитячими книжками.

Протягом цих днів всіх бажаючих чекає захоплююча екскурсійна програма — оглядові та тематичні прогулянки старовинними залами бібліотеки.

Ірина Бірюкова, генеральний директор ОННБ, заслужений працівник культури України
Ірина Бірюкова, генеральний директор ОННБ, заслужений працівник культури України

Завершуються урочистості 30 вересня церемонією підбиття підсумків конкурсу читацьких відгуків «Книголюб-2024». Переможці отримають почесні дипломи, грошові премії та пам’ятні подарунки.

Genius Loci

«Філософське поняття genius loci — геній місця, яке сягає корінням в античність, — як найкраще підходить для пояснення видатної події в історії нашого міста і країни — народження публічної бібліотеки в Одесі», — каже генеральний директор ОННБ, заслужений працівник культури України Ірина Бірюкова.

Книгозбірня, яку засновано з ініціативи громадян молодого, киплячого економічним, політичним та інтелектуальним життям міста, з перших же років стала живим свідченням особливої одеської вітальності та енергії спів-творення. Перша на території сучасної України публічна бібліотека стала місцем, що об’єднує інтереси людини, суспільства, влади.

Усі 195 років бібліотека, що з’єднує матеріальну і нематеріальну спадщину, є свідченням genius loci Одеси. Не перериваючи традицій, бібліотекарі збирали, упорядковували, зберігали мільйони книжок, допомагаючи в науковому і творчому пошуку багатьом і багатьом читачам, а ті, своєю чергою, стаючи фахівцями кожен у своїй галузі, розвивали і нарощували енергію міста.

Дітлахів втішає книга
Дітлахів втішає книга
«Я вважаю, що цей рух не можна переривати, тому турбота про розвиток бібліотеки, про поповнення її фондів і розвиток нових інформаційних послуг, підвищення комфорту для читачів залишається нашим спільним завданням на роки вперед»,

— додає Ірина Бірюкова.

Нині Одеська національна наукова бібліотека є одним з провідних культурних, науково-інформаційних закладів, який відвідує близько 800 тисяч людей щорічно. В умовах воєнного стану команда бібліотеки продовжує забезпечувати користувачів якісними бібліотечними послугами та актуальними інформаційними ресурсами для розвитку культури, науки та інновацій в Україні, активно розвиває цифрові ресурси та сервіси, реалізує понад дві сотні просвітницьких та наукових заходів на рік, впроваджує інноваційні підходи в промоції книги і читання на підтримку статусу Одеси — Міста Літератури ЮНЕСКО.

Цікаві факти

Перший фонд міської книгозбірні складав 5000 книжок. Зараз ОННБ пропонує читачам 5,5 мільйона документів 131 мовою світу, які представляють книжкову спадщину ХІ—ХХІ століть, сучасні цифрові ресурси та сервіси, також екскурсії будівлею — пам’яткою архітектури національного значення, та понад 200 просвітницьких і наукових подій на рік.

Зустріч з головним редактором телерадіостудії Міністерства оборони України «БРИЗ» капітаном 1-го рангу Аліною Деак
Зустріч з головним редактором телерадіостудії Міністерства оборони України «БРИЗ» капітаном 1-го рангу Аліною Деак

Перша книгозбірня розташовувалася у двох кімнатах будинку мiських присутствених мiсць на Приморському бульварі. У 1883 році для бiблiотеки i музею Товариства iсторiї i старожитностей було зведено окрему будівлю, яка нині належить Одеському археологічному музею. В свій теперішній дім на вул. Пастера, 13, побудований архiтектором Федором Нестурхом (Нештурхом), бібліотека переїхала у 1907 році.

Щоб створити проєкт в стилі неокласицизму, Федір Нестурх ознайомився з кращими взірцями бібліотечних будівель Європи. Закордонне відрядження йому оплатив граф-меценат Михайло Толстой.

На фронтоні будівлі та в її інтер’єрах використано декоративний елемент акротерій у вигляді пальмети (пальмової гілки), який у 2019 році став складовою офіційного логотипу бібліотеки.

Першою жінкою на службі в бібліотеці була Мальвіна Миколаївна Пфейфер. Вона працювала з 1883-го до 1906 року.

В 2000 році бібліотека провела першу Всеукраїнську виставку-форум «Українська книга на Одещині», що наразі є щорічною.

В 2024 році бібліотека святкує ще один ювілей: 15 років тому Указом Президента України їй було надано статус національної.

На скульптурі «Книголюб» авторства Михайла Реви є надпис: «More Books, Less Fear» — «Більше книжок, менше страху». Остання книга в стосі, який тримає книголюб, розгорнута сторінками у небо. На ній накреслено латиною «Infinitum» (безкінечність).

З працівниками бібліотеки, серед яких — лауреати редакційного конкурсу «Люди справи», «Вечірня Одеса» реалізує багато цікавих проєктів
З працівниками бібліотеки, серед яких — лауреати редакційного конкурсу «Люди справи», «Вечірня Одеса» реалізує багато цікавих проєктів

Найдовшим робочим днем в історії колективу книгозбірні стало 24 лютого 2022 року. Після введення воєнного стану о 5.30 ранку співробітники розпочали першочергові заходи з убезпечення колекцій та будівлі.

Сьогодення

Нині ОННБ розвиває актуальні інформаційні ресурси та сучасні бібліотечні сервіси. Серед них — електронна доставка документів та доступ до власних і партнерських електронних інформаційних ресурсів 24/7, серед яких цифрові колекції книжкових пам’яток «Скарби України» та «Старовинна гравюра — культурна спадщина України». Для допомоги користувачам створено віртуальну довідкову службу, яка допомагає в пошуку та виборі джерел інформації.

Підтримуючи кращі традиції та інноваційні практики з промоції книги і читання, бібліотека організує різноманітні соціокультурні заходи, в тому числі з особистісного розвитку (клуби родинного дозвілля, клуби з вивчення української мови, іноземних мов та з ораторського мистецтва, лекційні програми тощо). Колектив підтримує дієві партнерства на ниві культурної дипломатії та промоції культурної спадщини різних народів, а також бере участь у мережі міжнародного абонемента і книгообміну. Ну а Музей книги та ексклюзивна екскурсійна програма давно стали родзинкою туристичних маршрутів історичним центром Одеси.

Підготовлено пресслужбою ОННБ


Газета: Вечерняя Одесса
 

Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь.
Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.