Чим закінчилася онлайн-конференція про долю пам’ятника Катерині ІІ
21-09-2022, 13:00 |
19 вересня в Одесі провели онлайн-обговорення про те, що робити з пам’ятником “Засновникам Одеси” (Катерині ІІ). За його наслідками виділили кілька варіантів долі пам’ятника.
Як повідомляє«Суспільне. Одеса», на заході були присутні близько 470 осіб, хоча зареєструвалися, за даними міськради, 1 110. Модерацією обговорення займався начальник управління з охорони культурної спадщини Федір Стоянов. Захід проходив з 12:00 до 18:00.
За словами Стоянова, найпопулярніші пропозиції звучали так:
пам’ятник демонтувати повністю з усіма постаментами та елементами;
демонтувати тільки Катерину ІІ та пов’язані з нею елементи;
демонтувати все, крім постаменту;
зберегти пам’ятник, але доповнити його історичною дошкою;
пам’ятник з усіма складниками перенести в інше місце;
долю пам’ятника вирішувати після завершення воєнного стану.
Аргументи проти знесення пам’ятника
Серед тих, хто виступив проти знесення скульптури та перенесення її до музею, переважала думка про те, що пам’ятник – це незмінна історія Одеси, яку потрібно зберігати і не можна переписувати.
Серед противників зносу також звучали аргументи про те, що під час війни це питання вирішувати не можна, зокрема тому, що багато одеситів залишили місто і не знають, що тут відбувається.
Учасники також апелювали до політичних війн в Україні та замовлення скандалу навколо постаті Катерини ІІ. Містяни вважають, що пам’ятник є частиною культурної спадщини українців, яку не можна знищувати. Знесення пам’ятника прирівнювало б нас до росіян, переконані люди, які хочуть, щоб пам’ятник залишився.
Звучали також думки проти “галичинізації” та знищення російської мови в Україні. Популярною була позиція, що якщо міськрада ухвалить рішення зносити пам’ятник Катерині ІІ, то треба руйнувати все місто, адже Одесу створила саме російська імператриця. Також звучала думка про те, що Катерина не має відношення до сучасної війни росії проти України, звучали прохання убезпечити пам’ятник від вандалів.
Один із учасників зазначив, що якщо зносити пам’ятник Катерині ІІ, то слід прибирати й інші культурні пам’ятки, пов’язані з Росією. Наявність пам’ятника не впливає на те, чи вважає путін це місто російським, вважає учасник. Якщо ми називаємо себе нацією, то маємо терпіти історію такою, якою вона є.
Аргументи за знесення пам’ятника
Учасники обговорення, які виступили за знесення пам’ятника, переважно наполягали на тому, щоб його перенесли до музею. Звучала думка про те, що пам’ятник – це не архітектурна цінність, а символ поваги імперському явищу, якого ми повинні позбутися, а також ікона імперського домінування над колоніями.
Звучали також варіанти щодо збереження постаменту та встановлення на ньому іншої скульптури. Від кількох одеситів також прозвучала думка про те, що є безліч мешканів міста, які допоможуть демонтувати пам’ятник беззкоштовно та навіть нададуть для цього власні кошти.
Також багатьох обурював факт наявності у центрі міста пам’ятки російської імператриці, яка знищила запорізьку Січ та закріпачувала людей. Одесити звертали увагу на те, що пам’ятник – це не історія, а маркер, а тези про те, що перенесення пам’ятника до музею зітре історичне минуле, назвали заміною понять. Історія нікуди не зникне, якщо пам’ятник перенесуть до музею. Згадували також про те, що росія використовує як привід для нападу спільну історію та культуру.
Одна з учасниць обговорення зазначила, що одесити роками бачили, як пам’ятки знищували та ставили замість них багатоповерхівки, але стурбувалися лише долею російської імператриці.
Ще один учасник обговорення запропонував, щоб, поки пам’ятник стоїть, поряд варто встановити інформаційний стенд, який би підвищив рівень освіченості городян щодо ролі Катерини ІІ в історії Одеси та України.
Можливі маніпуляції результатами голосування
Також прихильники знесення пам’ятника наголосили, що при формуванні варіантів відповідей для електронного голосування можуть бути маніпуляції. Наприклад, буде лише один варіант «за» (щоб залишити пам’ятник) і багато варіантів «проти» (зруйнувати, перенести до музею, поставити у парку та ін.). Таким чином, голоси, тих, хто підтримує знесення пам’ятника, розпорошаться між різними варіантами, і це вплине на результати голосування.
Щодо можливих варіантів відповіді, офіційно вони ще не представлені. Старт голосування на сайті міської ради також затримується. На сторінці платформи «Соціально-активний громадянин», на якій і треба буде голосувати, видно лише повідомлення про те, що там проводяться технічні роботи.
Наразі електронне голосування вже розпочалося і має завершитися 20 жовтня.
Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь. Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.