Металобрухт чи приватна власність? Як прибрати кинуті авто з вулиць Одеси
Учора, 19:00 |
Проржавілі, з розбитими стеклами та спущеними шинами або, на вигляд, цілком справні, але покинуті – такі автомобілі «прикрашають» чимало одеських дворів та вулиць. Часто вони не тільки не «радують око», але й становлять реальну небезпеку. Особливо у воєнний час, коли серед покритих пліснявою «сидінь» можуть бути заховані не тільки «закладки», але й вибухівка. Втім, і цілком пристойні безхазяйні авто нерідко ускладнюють життя одеситам. Чи реально в Одесі позбутися покинутих автомобілів, з’ясовувало «Одеське життя».
Про безхазяйне авто і комунальний колапс
Про те, як покинутий автомобіль став причиною підтоплення цілого будинку, згадує одеситка Олена. Причому допомогти його мешканцям не змогли ні поліція, ні рятувальники.
– У нас у дворі на Сегедській прорвало каналізаційну трубу, – розповідає дівчина. – Залило весь двір. Люди писали тисячі скарг і в комунальні служби, і в безліч інших інстанцій. Але усунути аварію оперативно виявилося неможливо з абсурдної причини. Щоб відремонтувати трубу, потрібно було прибрати авто, припарковане у дворі на тому самому місці, де потрібно було провести ремонтні роботи.
Покинута машина стояла тут вже довгий час. Господаря знайти не могли. Тому аварійники розводили руками – допомогти нічим не можемо, питання з безхазяйним авто вирішуйте самі.
– Через тиждень, коли води вже було по коліно, заливало під’їзди і підвали хрущовки, приїхали поліція і ДСНС. З’ясувалося, що господар машини зараз на фронті. Зв’язалися з його рідними – але це питання не вирішило. Ні поліцейські, ні рятувальники нічим допомогти не змогли – евакуатор на допомогу затопленим каналізаційними стоками мешканцям не примчав, – іронізує Олена. – Зрештою товпа чоловіків, які живуть у нашому будинку, просто руками підняла цю машину і перенесла її, звільнивши місце, необхідне для ремонту. Потім це авто стояло у дворі, напевно, ще місяць. Поки в ротацію не приїхав господар і не відігнав її звідти.
«Нам пощастило, що вони не стоять на каналізаційному люку»
– У нашому дворі на вулиці Тополиній, де розташовані будинки 12, 14, 16, 10, 24 та інші, багато авто, якими довгий час не користуються власники, – пише нам мешканець будинку за адресою Тополина, 10, Олексій Масенко. – Та й знайти власників немає можливості: чи щось сталося, чи поїхали, може, хтось на фронті. А ці машини залишилися як пам’ятники, на жаль. Ось останнім часом йшов ремонт покриття – ці неприбрані авто заважали ремонтним роботам. Нам ще пощастило, що вони не стоять на якомусь люку каналізаційному. Крім того, місця для паркування також, виходить, постійно зайняті. Це додаткова незручність – немає місця де припаркуватися, щоб розвантажити машину, наприклад, після походу в магазин чи на базар. Але що робити з цим явищем, яке за час повномасштабного вторгнення стало масовим, – не знаємо. І куди звертатися за допомогою – також.
Куди звертатися: міські служби евакуацією не займаються
Покинутих машин в Одесі – чимало. Періодично одесити, втомлені від споглядання іржавого металобрухту у своєму дворі, або ті, хто претендує на паркомісце, зайняте безгосподарною машиною, звертаються до міськради з проханням евакуювати покинуті авто. Але, на жаль, за словами голови транспортної комісії Петра Обухова, такі звернення поки що безглузді. На сьогодні евакуацією кинутого транспорту в Одесі не займається жодна міська служба. Законної процедури для цього в Україні не існує.
– Правда, у нас в Конституції написано, що приватну власність в певних випадках можна стягувати відповідно до закону. Автомобілі – це теж приватна власність. Тому єдиний правильний вихід: щоб Верховна Рада прийняла закон, який би легалізував подібне, – вважає Петро.
Законопроєкт «Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо порядку набуття права власності на безхазяйні транспортні засоби» був поданий до Верховної Ради ще в 2023 році. Документ далекий від досконалості – і, безумовно, потребує доопрацювання. Але, як стверджує депутат, у Верховній Раді цей законопроєкт навіть не розглядали.
Як знайти власника або евакуювати кинутий автомобіль?
На сьогодні, згідно із законодавством, поки у машини є господар – а те, що він є, приймається апріорі, – забирати її з місця паркування комунальні служби не мають права. Це кваліфікується як крадіжка.
У міськраді нам підтвердили: такі питання – зона відповідальності Нацполіції.
Але і поліція має право евакуювати авто, тільки якщо воно припарковане з порушенням ПДР. А ось у дворах паркування цілком законне і дозволене для всіх автовласників. Звичайно, якщо господар не поставив свою машину на клумбу або поруч зі сміттєвим контейнером. Тож жодні комунальні колапси не змусять поліцейських торкатися до законно припаркованого авто.
І дійсно, в поліції нам відповіли, що якщо машина покинута у дворі, то евакуювати її законно тільки після рішення суду про визнання майна безхазяйним. Довівши відсутність власника машини, її визнають «знахідкою» – наприклад, кого-небудь із сусідів. Поліція повинна забрати авто на штрафмайданчик. І якщо власник не з’явиться протягом півроку, його можна буде продати або здати на металобрухт.
Звернутися до суду з цього приводу може будь-який мешканець будинку, в тому числі і ОСББ.
Втім, дані власника покинутого авто можна спробувати дізнатися через сервісний центр МВС. Ну а потім якось із ним домовитися.
Евакуація «безпритульного» автомобіля, залишеного на вулиці, можлива, якщо він припаркований з порушенням ПДР. У цьому випадку поліція має право приймати рішення самостійно. Перед цим поліцейський зобов’язаний скласти адміністративний протокол на власника машини. Тобто – для початку його встановити.
Без штрафмайданчика та евакуатора: чому Одесі важко перейняти досвід інших міст?
– У Львові це працює. Але якщо буде якесь сильне невезіння, наприклад вони заберуть машину, а господар потім знайдеться і подасть до суду, то будуть великі проблеми, – зазначає Петро Обухов.
На думку депутата, є два шляхи вирішення ситуації: поговорити з нардепами, щоб вони все ж проштовхнули закон – і Петро збирається цим зайнятися, – або все ж скопіювати не зовсім законні процедури Києва або Львова.
Правда, втілити в життя їхній досвід буде не так просто.
– Нам було б нікуди ці машини звозити, – зізнається Обухов. – Місто повинне побудувати для них штрафмайданчик. Землю під нього ми виділили ще минулого року. Мали зробити це в цьому році, але грошей немає. Тому відклали на наступний. До того ж два евакуатори, які нам подарували німці, можна використовувати далеко не в усіх ситуаціях. Вони величезні, і в розкладеному вигляді займають майже три смуги руху. А ще їх не можна використовувати під трамвайними або тролейбусними проводами. Тобто нам бажано купити ще якийсь один евакуатор – нормальний. Але купувати поки що не збираються.
А тим часом – дієва порада від автолюбителя: якщо «безпритульна» машина вам дуже заважає, попросіть друзів перемістити її в недозволене місце. Тоді її, мабуть, заберуть.
Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь. Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.