Старі та нові назви одеських вулиць: чому Ланжеронівська називалася Ласточкина
5-01-2025, 19:00 |
Ця вулиця в самому центрі Одеси, біля Оперного, зараз називається Ланжеронівською. Це її історична назва. А з 1920 по 1991 вона була Ласточкіна. Ким був цей Ласточкін, яку роль в історії Одеси зіграв Ланжерон – читайте в матеріалі «Одеського життя».
Страчений більшовик
Ласточкін Микола (1885-1919) – це псевдонім. Справжнє ім’я цієї людини – Іван Федорович Смирнов.
У період іноземної інтервенції (це роки Громадянської війни) він очолював Одеський обласний підпільний комітет більшовицької партії, керувавІноземною колегією, яка вела підривну діяльність серед солдатів іноземних військ. Був заарештований окупантами, підданий тортурам і вбитий.
Ласточкін став прототипом одного з героїв знаменитого радянського фільму «Інтервенція». А головну роль у ньому відіграв Володимир Висоцький, пам’ятник якому нещодавно демонтували в Одесі.
Граф, маркіз, барон – це Ланжерон
1920 року його ім’я присвоїли вулиці, раніше Ланжеронівській. У 1991 році було проведено зворотне рокірування, і ця вулиця в самому серці Одеси, вона паралельна Дерибасівській, знову стала Ланжеронівською. Уточнимо, що спочатку вона була Портняжою, оскільки облаштували її в Портняжій слободі.
А тепер про те, чому Ланжеронівська. Цю назву їй надали ще 1817 року, тобто, за життяЛуї де Ланжерона– одеського градоначальника (1815-1820) ).
Ланжеронівська стала першою «іменною» (названою на честь певної людини) вулицею у місті.
Тут граф із Луї-Олександра трансформувався в Олександра Федоровича. А спочатку він походив із почесного французького роду Андро. До еміграції в Росію носив прізвище Андро та титули: граф де Ланжерон, маркіз де ла Косс, барон де Куньї, де ла Ферте, де Сассі, сеньйор дю Мон і т.д. і т.п.
Після прибуття до Росії, старший з його титулів – графський – почали озвучувати, як прізвище. Запам’ятався граф не лише як градоначальник Одеси.
Справи Ланжерона
Він відомий як і генерал-губернатор т.зв. Новоросії (Катеринославської, Херсонської та Таврійської губерній) та Бессарабії (1815-1823). На цій посаді він змінив герцога Рішельє (Арман-Еммануель де Віньєро дю Плессі, герцог де Рішельє, герцог де Фронсак, граф де Шинон – французький та російський державний діяч, один із засновників Одеси).
В Одесі Ланжерон реалізував кілька важливих починань, задуманих раніше герцогом. Одним з них буловведення порто-франко(це вільна від мит митна територія).
При ньому ж з’явилася й перша міська газета – «Месажі де ля Русі меридіонал», було відкрито заклад мінеральних вод у міському саду, народився ботанічний сад.
До найбільш знакових досягнень Ланжерона в Одесі відносять і відкриття 1817 року Рішельєвського ліцею, другого в імперії після Царськосельського.
Сучасники відгукувалися про Ланжерона як про хоробру людину. Все життя він боявся лише одного –померти від холери. Помер він 1831 року у Петербурзі. Від холери. Похований в Одесі у римо-католицькому соборі Успіння Пресвятої Богородиці.
Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь. Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.