Одеса залишиться без вищої морехідки? «Вишку» планують приєднати до «водного»
11-02-2025, 19:00 |
Національний університет «Одеська морська академія» розпорядженням Міністерства освіти і науки України збираються приєднати до Одеського національного морського університету. Викладачі та курсанти «вишки» виступають проти приєднання до менш престижного «водного».
Рішенняпро об’єднання вишівбуло озвучено МОН під час зустрічі з членами вчених рад знакових одеських вишів.
В Одеській морській академії перспективою приєднання до «водного» обурені.
— Це — знищення «вишки», — переконаний доцент кафедри «Суднові та допоміжні механізми і системи» Віктор Денисов. — Є приклади, коли морські навчальні заклади після об’єднання з цивільними втрачали свій рейтинг і якість підготовки. А підготовка моряків — специфічний процес. Це — тренажери, вміння зорієнтуватися і прийняти правильне рішення в екстремальних ситуаціях. Тому морські навчальні заклади існують окремо від тих, які займаються експлуатацією портів, суднобудуванням, судоремонтом. У нашого «водного» був великий діапазон. Але оскільки тепер немає підприємств, на які б запрошували його випускників, там стали потихеньку займатися підготовкою плавскладу. Причому, робити це вони не вміють.
До того ж, зазначає викладач ОМА, у «вишці» не просто випускають курсантів у невідомість. Тут є договори з крюїнговими компаніями провідних морських країн світу. І вже з перших курсів вони проводили співбесіди з курсантами, брали їх на практику. Тож, до закінчення морської академії у випускників уже є плавальний ценз, вони забезпечені працевлаштуванням.
Дипломи моряків НУОМА відповідають міжнародним європейським стандартам. І після закінчення «вишки» моряки мають можливість працювати за кордоном. Водночас, щоб не говорили, у «вишці» — як показує практика — дають чудову освіту, хорошу теоретичну підготовку. А зараз є реальна загроза втратити навчальний заклад зі світовим рейтингом. Просто для того, щоб подерибанити нерухомість — гуртожитки, корпуси, лабораторії, вважає Віктор Денисов.
Новий виш — Військово-морська академія
А ось виділення з ОМА Військово-морської академії Віктор Григорович вважає правильним рішенням.
— «Вишка» готувала військових моряків. Спочатку це була кафедра, потім у структурі академії з’явилися Інститут Військово-морських сил, що підпорядковується Міністерству оборони, і відділення військової підготовки Професійного коледжу морського транспорту. Підготовка військових моряків відбувається зовсім за іншим принципом, — зазначає викладач ОМА. — Зараз там хороше бюджетне забезпечення, Академія отримає нові корпуси, навчальні тренажери. А крім того — кораблі та катери. Адже морякам потрібен не лише теоретичний курс — важливе стажування, практичні, навчальні стрільби, походи.
Крім того, до складу Військово-морської академії увійдуть Військово-морський ліцей імені віце-адмірала Володимира Безкоровайного та Водолазна школа ВМС, яка отримає назву «Центр водолазної підготовки та виживання на морі».
— Необхідність створення Військово-морської академії назріла вже давно, — наголошують в Інституті Військово-морських сил. — Без спеціалізованого морського вишу готувати фахівців для захисту країни з морського напрямку неможливо. Крім того, створення Військово-Морської академії передбачає План заходів з реалізації Стратегії морської безпеки України.
Петиція проти рішення МОН
Водночас, викладачі та курсанти «вишки» виступають проти приєднання до «водного». На сайті Кабінету Міністрів вони розмістили петицію, в якій просять зберегти одеську мореходку.
— Це удар по морській освіті, який може мати катастрофічні наслідки для України як морської держави. Україна десятиліттями була одним із лідерів у підготовці морських кадрів. Наші дипломи визнавалися у світі, а українські моряки завжди мали попит. Тепер же через недолугість та відсутність реформ ринок забирають Польща, Литва, Грузія, Туреччина. А якщо ліквідувати морську освіту — Україна остаточно втратить статус морської держави. Моряки щороку переказували в Україну мільярди доларів. Це одна з найбільших галузей, яка приносила країні валютні надходження, — каже випускник факультету судноводіння ОМА Олександр Красноступ.
Про політику міністерства освіти та громадські обговорення
Разом з тим, розпорядження про підготовку до об’єднання вишів уже підписане міністром освіти і науки Оксеном Лісовим. Щоправда, поки ще не опубліковане.
У МОН стверджують, що рішення про злиття Одеської морської академії з Одеським національним морським університетом цілком відповідає загальному курсу держави, спрямованому на скорочення кількості вишів в Україні. Зараз, під час широкомасштабної війни кількість абітурієнтів з кожним роком скорочується. Дедалі менше стає й грошей у бюджеті. Тому з міркувань економії виші планують об’єднувати за профілем.
І це не перший приклад злиття і поглинання вищих навчальних закладів в Одесі. Так, Одеський державний екологічний університет після довгих розборок минулого року таки приєднали до Одеського національного університету імені Мечникова. А ще до широкомасштабної війни Одеська національна академія харчових технологій поглинула Одеську державну академію холоду. Щоправда, злиттю та поглинанню передували бурхливі громадські обговорення. У випадку приєднання ОМА з викладачами та курсантами представники МОН спілкуватися не поспішають.
Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь. Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.