АКТУАЛЬНІ НОВИНИ

 
   

КОНТАКТИ
Інформація повинна бути вільною.
Посилання — норма пристойності.




При використанні матеріалів посилання на джерело обов'язкове. Copyright © 2018-2024.
Top.Mail.Ru


 Архітектурні таємниці Одеси: де шукати будинок химерного аристократа?


17-12-2022, 19:00 |

Ця будівля – одна з найпомітніших на вулиці Гоголя. У його зовнішності поєднуються, здавалося б, непоєднувані елементи, проте при цьому будинок виглядає на рідкість гармонійно і елегантно.

 

Це прибутковий будинок, який належав членам сімейства Фон-Деш. Він розташований по вулиці Гоголя, 21. З 1890-х років на місці, де стоїть будівля, була контора Акціонерного товариства електротехнічних заводів Siemens & Халске, де працював Йосип Фон-Деш. В 1907 контора змінила адресу, а на цій ділянці було вирішено звести новий будинок, будівництво якого було закінчено в 1909 році. Архітектором, який створив проект будівлі у стилі італійського ренесансу, був відомий одеський архітектор Вікентій Прохаска.

Сам Фон-Деш був відомий в Одесі своєю екстравагантністю та примхами. Наприклад, банкетами на честь дня народження свого собаки. Всі гості приходили зі своїми чотирилапими вихованцями, їм прислуговували офіціанти, а на згадку кожен із гостей отримував сувенір із діамантами.

Насправді будинок триповерховий, з напівпідвалом, але через те, що рівень грунту не скрізь однаковий, з боку Сабанєєва моста напівпідвал виглядає як перший поверх. Оздоблення будівлі майже не повторюється, наприклад, вікна кожному поверсі оброблені по-своєму. На першому поверсі вони напівциркульні та нагадують про італійський ренесанс. Вікна другого поверху виконані у класичному стилі, а третього – у стилі модерну.

 

Лицьова частина будівлі має лише шість рідко розташованих балконів, які підтримують кам’яні опори – консолі. Як огородження балконів використано кам’яну балюстрада. На кожному поверсі дизайн балюстрад та консолей змінюється.

На кутових частинах будівлі, що виступають, можна побачити барельєфи у вигляді пишних гірлянд, кожну з яких підтримують путті – оголені немовлята. На третьому поверсі, суворо на розі, Прохаска розмістив геральдичний щит, оздоблений ліпними стрічками, на якому увічнено дату закінчення будівництва будинку.

 Ірина Сорокіна


Газета: Одесская жизнь
 

Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь.
Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.