Доротея Атлас написала перший підручник з історії Одеси
16-01-2023, 17:00 |
Доротея Атлас — краєзнавець та педагог, багато чого зробила для нашого міста: музей, університет, шкільну програму. Сьогодні, 15 січня, дослідниці історії Одеси виповнилося б 149 років.
Феліція-Доротея Генріхівна Атлас розробила проєкт музею історії Одеси, запропонувала створити у місті Народний університет, внести до шкільної програми краєзнавство.
Юні роки Доротеї Атлас
Народилася Доротея Атлас у сім’ї австрійських підданих. Освіту вона здобула у Маріїнській гімназії, звідки вийшла з дипломом домашньої наставниці та викладачки історії, арифметики та географії.
Пізніше вона вступила на словесне відділення Одеських вищих жіночих курсів, а ще за кілька років закінчила і юридичне відділення.
Шкільне викладання
Після революції вона брала участь у роботі Одеської краєзнавчої комісії при Всеукраїнській академії наук, збиралася написати дослідження на тему історії Молдаванки.
Проте основна її діяльність у цей період була зосереджена на викладанні. Доротея Атлас була директором трудової школи №65, яка була на Госпітальній вулиці.
На відміну від викладачів радянського штибу, вона прагнула прищепити дітям загальнолюдські цінності, уникаючи теорій марксизму та атеїзму. Керівництво та влада така позиція дуже дратувала, і погляди педагога зневажливо охрестили «толстовськими».
Творчість Доротеї
За своє життя Доротея Атлас написала понад 35 робіт, присвячених історії Одеси. Ще в 1916 році вона видала перший підручник для середніх шкіл з історії міста, який вирізнявся лаконічністю, доступністю та чіткою структурою.
Її матеріали з історії Одеси часто з’являлися на сторінках газет «Одеські новини» і «Одеський листок». Роботи Доротеї Атлас і сьогодні добре відомі та користуються повагою краєзнавців.
Точна дата смерті дослідниці невідома, передбачається, що вона загинула від рук фашистів під час війни.
Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь. Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.