Віники з Савранщині: багатовікове ремесло, та попит серед відьом
10-02-2023, 19:00 |
Села Осички й Вільшанка — найбільші осередки віникарства Савранської територіальної громади. Тут в’язанням віників з проса і сорго займаються всі, як мовиться, від старого до малого.
Вінникарство — загальна сільська справа
У цій освяченій віниками місцині пошепки розповідають (не дай Боже накликати біду), що й київські відьми вельми шанували їхню продукцію, таємно замовляючи прудкі мітли у найкращих майстрів…
Вже кілька століть це ремесло забезпечує добробут багатьох родин сіл Забужжя. Технологія ж виготовлення ручного, найбільш екологічно чистого «пилососа» з використанням саморобного устаткування передається з покоління в покоління. А продукція савранських майстрів реалізовується по всій Україні та навіть у Європі.
Традиційно віники виготовляють зі стебел сорго або проса, засіваючи цими культурами городи та отримані на пай земельні наділи.
Майстер з Осичок Віктор Бондар
Віктор Бондар, 63-річний майстер з Осичок
Віктор Бондар пригадує, що в селі здавна поряд з городиною кущилося просо, яке сапали, а потім мати Ліда серпом жала. Вже ближче до зими розпочинався процес виготовлення віників для продажу. Працювали усі члени родини.
— Закінчивши технікум, я багато років трудився на Савранському хлібозаводі, консервному заводі в Татарбунарах, а, повернувшись у рідне село, знову взявся за звичну справу — віники в’язати, — поділився своїм життям-буттям Віктор Бондар. — Що поробиш, пенсію надбав невеличку. Готова продукція у кращі часи реалізовувалася оптом щовівторка і щоп’ятниці на базарі в Саврані. Зараз, на тлі війни, попит трішки зменшився.
Здибався я з майстром Бондарем позаторік на святкуванні Івана Купала на Бузі. Його колоритний ремісничий куточок привабив дивовижним, хоча й простим устаткуванням для в’язання віників, необхідними компонентами для віникарства. А ще стосами високоякісної продукції та колоритними речами ужиткового мистецтва. Й кожен охочий міг долучитися до таємниці створення віників під керівництвом досвідченого майстра.
Найбільший в світі віник
Дмитро Морозюк та його найбільший в світі віник
Мирного літа 2021-го в’їзд на Савранське купальське дійство прикрашав ще й шестиметровий віник (мабуть, найбільший у світі) — витвір молодого майстра з Вільшанки Дмитра Морозюка. Цей шедевр, гідний Книги рекордів Гіннеса, колишній завідувач Вільшанського Будинку культури витворив до святкування 95-річчя Савранського району. Район в межах територіально-адміністративної реформи канув в лету, а ось віник-гігант залишається візитівкою цього мальовничого краю.
— Віники нас годують впродовж року. Хтось тримає кошти на банківській картці, а ми — на горищі. Якщо на якісь потреби коштів не вистачає, знімаю з бантин снопи зі стеблами проса і за день можу виготовити пів сотні високоякісних віників. Продав — і кілька тисяч гривень заробив, — розповів Дмитро Морозюк. — Можна й півтори сотні вив’язати, але вже іншої якості та дешевші.
Допомога українським воїнам від старостату
Надалі молодий чоловік збирається зайнятися сільськогосподарським виробництвом. Каже, що треба ростити хліб, а виготовлення віників залишиться як хобі та данина традиції предків. Також чоловік розповів, що Вільшанський старостат активно долучився до підтримки наших воїнів, які виборюють у кривавій борні з агресорами нашу свободу та цілісність держави. На фронт регулярно відправляються харчі, медикаменти та необхідні речі. І, звичайно ж, віники, щоб назавжди вимести інтервентів з української землі!
А головне наше бажання — ПЕРЕМОГА! Тож кожен патріот України повинен допомогти нашим ЗСУ, а ще придбати новий віник, поставити його догори дригом і загадати заповітне бажання!
Народні приказки про віник
Доречно додати ще декілька приказок, пов’язаних з найголовнішим хатнім атрибутом:
Віник завжди ставлять ручкою вниз (догори мітлою) — це зберігає добробут і вберігає від демонів.
Новий віник для залучення добробуту купується на зростаючий місяць, на нього загадується бажання.
Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь. Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.