АКТУАЛЬНІ НОВИНИ

 
   

КОНТАКТИ
Інформація повинна бути вільною.
Посилання — норма пристойності.




При використанні матеріалів посилання на джерело обов'язкове. Copyright © 2018-2024.
Top.Mail.Ru


 В Одесі утеплили низку будинків та обладнали у підвалах бомбосховища


5-08-2023, 11:00 |

Вже другий рік у нашій країні триває повномасштабна війна, а проблему з бомбосховищами досі не вирішено. То вони закриті під час тривоги, то взагалі не придатні для використання. Але приклад Одеси доводить, що багато чого змінити на краще в цій ситуації здатні самі люди. І йдеться не лише про збереження життя, а й про зменшення комунальних платежів.

 

Що таке енергетична бідність?

Минулого року Асоціація «Одеський житловий союз» (ОЖС) разом із громадськими організаціями восьми країн Європи: Бельгія, Болгарія, Угорщина, Боснія та Герцеговина, Північна Македонія, Литва, Німеччина та Словаччина розпочали реалізацію у місті незвичайного проекту ComAct «Дії товариства з попередження енергетичної бідності» (при фінансуванні Європейського Союзу). Його мета – впровадження сучасних високоефективних енергоощадних технологій у будинках, де мешкають незаможні громадяни. Саме так підтримують цю категорію людей у європейській спільноті. І цей досвід починає переймати Україна.

– Енергетична бідність – це коли люди не мають фінансової можливості підтримувати у своїх будинках постійну, комфортну для життя температуру, – каже голова правління ОЖС Євген Мальнев. – За статистикою, ще 2019 року таких громадян в Україні, у переважній більшості пенсіонерів, було 30%. Встановлення індивідуальних теплових пунктів (ІТП) у підвалах багатоквартирних будинків дозволяє регулювати температуру теплоносія, щоб вирівняти її на різних поверхах будівлі та значно знизити розмір плати за тепло.

Зацікавленість у проекті виявили понад п’ятдесят ЖБК та ОСББ. Йшлося про будинки, яким уже понад сорок, п’ятдесят і шістдесят років. Ці будинки обстежили – зокрема, в них провели термографію, щоб визначити місця найбільшої втрати тепла взимку. Потім остаточно визначилися з учасниками проекту та заходами щодо енергоощадження.

Але війна внесла значні корективи. Постало питання про переобладнання підвалів під бомбосховища, де люди могли б перебувати під час повітряних тривог.

Близькість укриття збереже життя

Рік Хетеуей (ліворуч) та Євгеній Мальнев

— Більшість мешканців будинків, які приєдналися до нашого проекту, — люди похилого віку, тому місця сховищ повинні знаходитися на невеликій відстані від їхніх квартир, у підвалі будинку, де вони проживають. Це, мабуть, найкращий варіант,

— каже Євгеній Мальнев. – Тільки за таких умов є висока ймовірність швидко встигнути дійти до укриття та опинитися у безпеці.

 

Євгеній Мальнев звернувся з пропозицією об’єднати встановлення ІТП з переобладнанням підвалів під притулки до керівництва проекту ComAct «Дії суспільства щодо запобігання енергетичній бідності». Пропозицію підтримали та допомогли Одеському житловому союзу розпочати діалог із компанією «Habitat for Humanity International».

Представники компанії приїхали до Одеси. Після цього було досягнуто домовленості про енергомодернізацію підвалів десяти будинків лише за три місяці – до березня 2023 року. Утеплення трубопроводів, заміна ламп на енергоощадні, встановлення індивідуальних теплових пунктів з погодним регулюванням, забезпечення аварійного освітлення на десять годин та кондиціювання повітря – все це вдалося вчасно виконати. Проект реалізовували при співфінансуванні – 20% сплатили мешканці будинків, 80% – іноземні партнери.

— Багато людей похилого віку залишилися зараз самі у своїх квартирах – діти та онуки поїхали за кордон чи в сільську місцевість, — каже Євген Мальнев. – Тому кожну повітряну тривогу їм було дуже страшно. Адже найближчі бомбосховища недоступні більшості з них. А коли надійний притулок з’явився у підвалах рідних будинків, це дуже змінило настрій людей, дало їм почуття захищеності та віри, що й цю війну вони здатні пережити. Щоб після Перемоги дочекатися повернення дітей та онуків та брати участь у відновленні країни. А американські партнери мають намір продовжити роботу в Україні. І ми дуже сподіваємось на це.

Світлана Комісаренко


Газета: Одесская жизнь
 

Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь.
Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.