Одеський магістрат: коли в місті з’явився попередник комерційного суду
14-11-2023, 19:00 |
14 листопада 1795 року було засновано одеський магістрат, який по суті став попередником комерційного суду. Магістрат поєднував у собі функції судового органу та органу громадського самоврядування, а також вплинув на устрій суспільного життя нашого міста.
Магістрат був особливим міським органом — його створювали спеціально для заохочення торгівлі та залучення капіталу. У ті роки його позначали як «міське розпорядче і судове місце, що завідує городянами». У першого магістрату спочатку не було навіть власного приміщення, і свою діяльність він розпочав у будинку першого одеського міського голови.
Керували магістратом міський голова і бургомістри, яких обирали городяни. Бургомістрами, тобто головами міського управління, були обрані купці Іван Тимошенко та Федір Флоганті. А першим міським головою Одеси став купець другої гільдії Андрій Железцов. Усі обрані на ці посади склали присягу в церкві Миколи Чудотворця, поруч з якою пізніше був побудований Преображенський собор.
Діяльність магістрату допомагала утверджувати в місті основи закону і правопорядку. А міська дума, покликана опікуватися справами міста, стала своєрідною додатковою ланкою до магістрату, у якого перебувала в підпорядкуванні.
Одеський магістрат виконував адміністративні функції, у його віданні також перебували судові та господарські справи міста. У судових розглядах магістрату було багато позовів у торговельних справах як вітчизняних купців і міщан, так і іноземних негоціантів.
Керівництво магістрату займалося найрізноманітнішими справами — зарахуванням громадян до одеського міщанського стану, завіренням довіреностей, оформленням «купчих фортець», а також брало участь у ревізії — «доведенні до відома шляхом перепису числа купців і міщан по м. Одесі».
Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь. Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.