В Україні померло до 25% бджіл у 2024 році: втрати бджільництва сягають 30%
Учора, 11:00 |
В Україні 2024 року смертність бджіл на контрольованій території становила 20-25%, це значно вище за довоєнні показники.
Про це розповів директор Національного наукового центру "Інститут бджільництва ім. П.І. Прокоповича" Володимир Постоєнко.
Висока смертність пояснюється несприятливими погодними умовами навесні та влітку, які призвели до скорочення площ медоносних рослин.
"Дуже складним для бджолярів був 2024 рік через різку зміну клімату. У весняний період для розвитку бджолосімей дуже важлива біла акація. У період її цвітіння по всій Україні були заморозки. Мед з неї бджоли не отримали. Потім була проблема з важливим медоносом — соняшником.
Через посуху його врожай був низьким, він не виділяв нектару та розвитку бджолосімей не відбувалося. Це призвело до високої смертності бджіл, які в різних регіонах становили 15-20%, а іноді й 23-27%. У середньому по країні ця цифра була на рівні 20-25%",
– розказав Постоєнко.
Раніше смертність бджіл в Україні пов'язувалась переважно з відсутністю інформації про проведення аграріями хімічних обробок полів. Проте держава запровадила низку законодавчих ініціатив, які суттєво покращили ситуацію з інформуванням бджолярів про хімобробки.
Директор Інституту бджільництва звернув увагу, що галузь немає достовірної статистики, оскільки лише 5% бджолярів ведуть промислове виробництво, інші 95% представлені домогосподарствами. Вони, своєю чергою, уникають сплати податків і відповідно звітність щодо їх діяльності є приблизною.
До війни, за неофіційною статистикою, в Україні налічувалося 3-3,5 млн бджолосімей. Крім того, неофіційна статистика каже, що пасіки, які були до війни на нинішній окупованій території, становлять близько 30% від загальної кількості пасік України до війни", — уточнив Постоєнко.
За даними Мінагрополітики, до повномасштабної війни в Україні станом на 1 січня 2022 року чисельність бджолосімей становила 2,6 млн. За два роки повномасштабної війни в Україні (2022-2023) чисельність бджолосімей скоротилася на 13,8% і склала 2,3 млн.
У п'ятірку кращих областей з бджільництва, станом на січень 2024 року, входили Хмельницька область, де мешкає 376 600 бджолосімей, Вінницька – 188 900, Кіровоградська – 149 900, Житомирська – 149 000, Івано-Франківська – 140 500.
"В результаті бойових дій російської федерації на території України сектор тваринництва, зокрема галузь бджільництва, зазнали руйнівних та деструктивних конфігурацій",
– прокоментували агентству в Мінагрополітики.
Нагадаємо:
Із проханням до Європейської Комісіївжитизахисних заходів щодо імпорту меду з України в Болгарію звернувся міністр сільського господарства та продовольства цієї країни Георгій Тахов на засіданні Ради ЄС з питань сільського господарства та рибальства, його прохання підтримав представник Румунії.
Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь. Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.