Усе не як у людей. Які машини і нерухомість у 2024 році придбали українські високопосадовці
Учора, 19:00 |
31 березня завершилася кампанія з декларування чиновниками доходів за 2024 рік. ЕП проаналізувала звітність міністрів, їх заступників, керівники управлінь, депутатів, прокурорів, суддів, митників та податківців.
До вибірки ЕП зреєструНаціонального агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) потрапили 23,2 тис. декларацій за 2024 рік, у яких зазначено, що декларант має стосунок до категорії "Особи, посади яких належать до державної служби категорій "А" або "Б".
ЕП дослідила, скільки нових автомобілів, об’єктів нерухомості та доходіввониотримали за 2024 рік.
Автомобілі
Як свідчать дані реєстру НАЗК, у 2024 році родини 23,2 тис. українських високопосадовців придбали 3,5 тис. нових автомобілів загальною вартістю 1,33 млрд грн. Якщо врахувати, що середня кількість людей у сім'ї одного декларанта становить 2,5 особи, то виходить, що на кожну тисячу осіб припадає 61 придбана в салоні машина.
Утім, оцінювати цю цифрубез контекстускладно.
За даними Державної митної служби (ДМС), упродовж 2024 року в Україну імпортували 300 тис. автомобілів (нових та вживаних), які коштували 4,38 млрд дол. (близько 175 млрд грн). З урахуванням внутрішнього вторинного ринку загальна кількість угод купівлі-продажу сягнула 938 тис.
З іншого боку, на підконтрольних уряду територіях проживають близько 32 млн людей. Про це в лютому заявив міністр національної єдності Олексій Чернишов. Отже, на тисячу українців припадають близько 29 придбань, тобто вдвічі менше, ніж серед родин топчиновників.
Є ще одна особливість. У дев’ятьох з десяти випадках, коли ЕП перевіряла найдорожчі авто високопосадовців, їх власниками були не декларанти, а їхні другі половинки. Усі вони – успішні бізнесмени.
Наприклад, як у випадку начальника митного поста "Південний" Сергія Пустовойтенка,дружинаякого у 2024 році стала власницею новенької Audi SQ8 за 5 млн грн. Це правило працює незалежно від статі: якщо декларант – чоловік, то авто купує дружина, якщожінка, то купує чоловік.
Нерухомість
У 2024 році проаналізовані ЕП високопосадовці отримали в користування 4,3 тис. об’єктів нерухомості (без урахування оренди, проте включаючи інші форми користування). До аналізу ввійшли три основні типи об’єктів: земельні ділянки (2 170 штук загальною площею 1 836 га), будинки (653) та квартири (1 617).
Як і у випадку з автомобілями, ці цифри набувають значення лише в контексті.
За даними Держстату, у 2024 році в Україні ввели в експлуатацію 118,4 тис. квартир. З них 82,8 тис. – у багатоквартирних будинках, 35,65 тис. – у приватних.
Виходячи з оцінки кількості населення та середнього розміру домогосподарства (2,55 особи), на тисячу родин припадають 6,6 квартири. Для високопосадовців ця цифра становить 69 квартир.
У середньому по країніна тисячу родин припадає1,1 будинку, тоді як серед топчиновників – 28 будинків.
На практиці розрив може бути ще більшим.
Українські високопосадовці часто оформляють нерухомість і транспорт на родичів, не зазначених у деклараціях. Приклад – голова Антимонопольного комітету (АМКУ) Павло Кириленко. Яквстановилижурналісти проєкту "Схеми", чимало його майна належить родичам його дружини, зокрема пенсіонерам-батькам та бабусі.
У 2024 році у власності цих осіб виявили великий маєток, дві земельні ділянки під Києвом, 200 кв. м офісної нерухомості в столиці, два кросовери, три квартири з паркомісцями в елітних ЖК Києва та чотири апартаменти в Ужгороді.
Доходи
Якщо розглядати доходи родин декларантів, то загальна сума, зазначена у 23 тис. декларацій,у 2024 роцістановила 25,2 млрд грн. З цієї суми 17 млрд грн – заробітна плата.
Якщо розподілити її рівномірно помісячно на кожного дорослого члена родини, вийде близько 30 тис. грн на людину.
Звісно, цього недостатньо для купівлі нерухомості чи автівок, тож такі придбання зазвичай відбуваються завдяки заощадженням абопродажу малини.
Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь. Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.