У російському зовнішньополітичному відомстві, на яке посилається "Європейська правда", заявили, що РФ згортає морський гуманітарний коридор у північно-західній акваторії Чорного моря і, відповідно, відновлює там режим тимчасово небезпечного району.
Своє рішення російська сторона пояснила тим, що нібито "всупереч заявленим гуманітарним цілям вивезення українського продовольства було практично відразу переведено на суто комерційну основу".
У МЗС РФ вимагають зняти західні санкції з російських добрив і продовольства в обмін на продовження "зернової угоди":
Що передувало: Речник Кремля Дмитро Пєсков 17 липня заявив про зупинку дії "зернової угоди".
Водночас президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган сказав, що вірить, що президент Росії насправді хоче продовження дії так званої "зернової угоди", та поговорить з ним про це.
За даними ЗМІ, ЄС розглядав питання про поступки російському банку заради "зернової угоди". Зокрема, йшлося про створення дочірньої компанії підсанкційного "Россельхозбанку" для відновлення його зв'язку зі SWIFT.
Про це повідомила в понеділок газета Financial Times, пише "Європейська правда".
Минулого тижня Росія заявила, що не бачить причин продовжувати "зернову угоду" після 17 липня, звинувативши Захід в "обурливих" діях щодо угоди.
На переговорах за посередництва ООН Москва запропонувала план, який дозволить дочці "Россельхозбанку" здійснювати платежі, пов'язані з експортом зерна, пише видання, посилаючись на джерела.
Новому банківському підрозділу буде дозволено використовувати глобальну фінансову систему SWIFT, яка була закрита для найбільших російських банків після вторгнення в Україну в минулому році.
Окрім відновлення доступу до SWIFT, Росія також прагне відновити постачання сільськогосподарської техніки та запчастин до неї, а також зняти обмеження на страхування та перестрахування.
Російський президент стверджував, що Захід у межах угоди обіцяв Москві "лібералізацію постачання зерна на зовнішні ринки", зокрема зняття деяких санкцій, запроваджених через повномасштабне вторгнення в Україну.
– додав Путін.
Він сказав, що Росія продовжувала термін дії "зернової угоди" виключно "в інтересах дружніх країн", які "не підтримують агресивних дій Заходу та їхніх сателітів на Україні".
Нагадаємо, в середині травня, незважаючи на погрози Росії вийти з угоди, Чорноморська зернова ініціатива була продовжена ще на два місяці.
Згодом стало відомо, що Київ може дозволити транзит російського аміаку через українську територію, якщо отримає гарантії від Росії та ООН, що Чорноморська зернова ініціатива працюватиме без перешкод.
Росія наполягає на відновленні транзиту аміаку через трубопровід із російського Тольятті до чорноморського порту "Південний" поблизу Одеси, який розрахований на перекачування до 2,5 млн тонн аміаку на рік.
Москва назвала відновлення транзиту однією з умов продовження дії "зернової угоди". Організація Об'єднаних Націй також підтримала відновлення постачання аміаку трубопроводом, намагаючись допомогти глобальній продовольчій безпеці.
У вересні 2022 року президент Володимир Зеленський називав умовою відновлення експорту російського аміаку повернення Росією військовополонених. Пізніше у ЗМІ писали, що умовою є розширення "зернової угоди", аби вона містила більше українських портів і ширший спектр товарів.