АКТУАЛЬНІ НОВИНИ

 
   

КОНТАКТИ
Інформація повинна бути вільною.
Посилання — норма пристойності.




При використанні матеріалів посилання на джерело обов'язкове. Copyright © 2018-2024.
Top.Mail.Ru


 Весь лютий — парад планет


7-02-2025, 13:00 |

Початок цього року був відзначений багатьма яскравими астрономічними подіями, ювілеями відкриттів та космічних польотів.

 

Так, 415 років тому, 7 січня 1610 року, великий італійський учений Галілео Галілей відкрив чотири найбільші супутники Юпітера — Іо, Європу, Ганімед і Каллісто. Всі ці чотири супутники тепер називаються галілеєвими та є одними з найцікавіших місць для майбутніх подорожей у нашій Сонячній системі.

Наприклад, на супутнику Іо виявлено близько 400 вулканів, що діють. Під замерзлою крижаною корою супутників Європи, Ганімеда та Каллісто прогнозується існування океанів рідкої води з можливим існуванням життя. Для її виявлення в 2024 році до Юпітера полетіли космічні апарати Europa Cipper і Jupiter Icy Moons Explorer. Однак вони досягнуть Юпітера лише через 6 років.

Початок цього року також був відзначений прольотом поблизу Землі яскравої комети 2024 ATLAS. Перед цим вона пройшла поблизу Сонця, зуміла вижити і обзавелася гарним та довгим хвостом. Однак такий близький проліт поблизу Сонця не пройшов без наслідків. Несподівано ядро комети розпалося і в неї залишився лише один хвіст! На жаль, комету було видно лише у Південній півкулі.

Двадцять років тому, 14 січня 2005 року, космічний апарат «Гюйгенс» опустився на поверхню Титана, супутника Сатурна. Це єдиний супутник у Сонячній системі, що має щільну атмосферу. «Гюйгенс» успішно увійшов в атмосферу Титану і здійснив посадку на його поверхню. Температура на поверхні супутника — мінус 170 градусів, там існують моря та озера з рідкого метану. Під час спуску «Гюйгенс» відбирав проби атмосфери. Швидкість вітру становила приблизно 26 км/ч. З допомогою зовнішнього мікрофона вдалося зробити запис звуків вітру на цьому супутнику. У Сатурна сьогодні виявлено 145 супутників — найбільше серед планет Сонячної системи. Сатурн можна побачити на вечірньому небі, але без гарних обручок. Зараз їх не видно із Землі, оскільки наша планета знаходиться в їхній площині.

16 січня відбулося протистояння Марсу. Марс виявився від Землі на відстані 93 мільйони кілометрів і його було видно всю ніч. Періоди протистоянь Марса — найбільш вдалий час для космічних польотів до червоної планети.

А тепер про сюрприз лютневого зоряного неба! Цілий місяць шість планет прикрашатимуть вечірнє небо в такій послідовності: Марс, Юпітер, Уран, Венера, Сатурн і Нептун. Найяскравішими виявляться Венера, Юпітер та Марс. До кінця місяця до них приєднається Меркурій. Таким чином, лютий закінчиться малим парадом планет!

Весь місяць повз яскраві планети проходитиме наростаючий Місяць. 7 лютого відбудеться побачення Місяця з Юпітером, 9 лютого — з Марсом, 28 лютого — із Сатурном. Найголовніше, що побачити всю цю пишність при ясному зоряному небі можна буде кожен лютневий вечір з настанням сутінків і до 20 години. У пізніший час планети, починаючи з Сатурна, будуть йти за обрій.

Подробиці про всі цікаві астрономічні та космічні події можна дізнатися на суботніх сеансах Одеського планетарію на території Астрономічної обсерваторії ОНУ в парку імені Шевченка.

Інформація про програми та перегляд параду планет у телескопи обсерваторії та планетарію в інтернеті: https://www.facebook.com/planetarium.odessa, https://www.instagram.com/planetarium_odessa.

Довідки за тел.: 098-328-70-11, 093-005-61-87.

Михайло РЯБОВ. Голова Одеського астрономічного товариства


Газета: Вечерняя Одесса
 

Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь.
Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.