АКТУАЛЬНІ НОВИНИ

 
   

КОНТАКТИ
Інформація повинна бути вільною.
Посилання — норма пристойності.




При використанні матеріалів посилання на джерело обов'язкове. Copyright © 2018-2025.
Top.Mail.Ru


 Мистецький храм Бессарабії


Учора, 19:00 |

Наближається до завершення 65-й навчальний рік у дитячій музичній школі, відкритій у 1959-у. Прикметно, що вона діє у Болграді, який з перших днів свого існування є культурною столицею Бессарабії. Багато добра, світла, правильних життєвих цінностей привнесла в життя і міста, й району ця школа, ставши їх невід’ємною частиною.

 

 

У рік свого створення школа прийняла 40 учнів: 25 — за класом фортепіано і 15 — баяна. Хоча, слід зауважити, охочих навчатися грі на музичних інструментах було значно більше. Тоді з дітьми займалися шестеро викладачів. Але минав час, можливості школи зростали, і сьогодні тут опановують ази музики 254 вихованці. До речі, за період існування школа випустила понад 2000 юних талантів, у тому числі 456 — її філії, розташовані у трьох селах району. Сьогодні у навчальних класах звучать рояль і скрипка, баян та акордеон, труба й флейта, інші музичні інструменти, лунає класичний і народний спів. Чимало випускників назавжди пов’язали своє життя з музикою, грають в оркестрах, концертують, займаються викладацькою діяльністю.

Першим директором дитячої музичної школи у Болграді була Надія Павлівна Петренко, яка очолювала її сім років. Після неї на цій посаді працював Павло Павлович Запорожченко. Дев’ятнадцять років керував школою Михайло Миколайович Вакаренко. А з 1986-го її директоркою є Валентина Михайлівна Нєнкова, яка тут навчалася (перший випуск) і закінчила Одеську консерваторію ім. А.В. Нежданової. Вона, людина закохана у свою справу, присвятила життя музичній школі. Багато робить для її розвитку, зростання авторитету, досягнення успіхів. У колективі панує здоровий психологічний клімат. Викладачі школи, 70 відсотків з яких є її випускниками, бачать своє головне завдання не лише у навчанні дітей грі на музичних інструментах, а й у розвитку того, що закладено природою у дитині, формуванню у кожного учня естетичного смаку, творчого ставлення до справи. Директорка каже, що особливо виділити когось із педагогів вкрай складно, адже всі вони є взірцем фахового підходу до виконання своїх обов’язків і працюють як єдина команда.

Педагогічний колектив продовжує розвивати складну й унікальну систему додаткової освіти у сфері культури та мистецтва. Із 2019-го школа перейшла на нові навчальні програми. Із 2020-го  тут регулярно проводяться музично-педагогічні конференції, які дають можливість опановувати всю палітру досягнень у цій царині. Втілюється програма дворічної підготовки випускників для вступу до музичного коледжу. Заплановане відкриття класу театрального мистецтва.

Праця вчителів не обмежується навчальними заняттями з дітьми у класах, а продовжується їх підготовкою до виступів на різноманітних конкурсах та фестивалях, проведенням заходів з популяризації музичного мистецтва. Старання педагогів не є марними. Їхні учні стають лауреатами музичних конкурсів у країні і за кордоном, що-річно отримують 220—240 дипломів та грамот.

Ось деякі приклади. У вже далекому 1967 році Олександр Миронов (клас баяна) на республіканському конкурсі завоював диплом першого ступеня. У 1982-у на міжнародному конкурсі баяністів та акордеоністів у Парижі «Гран-прі» отримав Ілля Куртєв (баян). 1985-го дитячий вокально-інструментальний ансамбль «Журавушки» під керівництвом Віктора Васильовича Пілюгіна брав участь у Всесоюзному телеконкурсі. Учень вокально-хорового відділення Іраклій Міміношвілі посів третє місце на міжнародному фестивалі-конкурсі «Акорди Хортиці». Він же у 2020-у в номінації «Музичне мистецтво» був стипендіатом голови Одеської ОДА. Такою ж стипендіаткою була і Єлизавета Марчева (фортепіано, викладачка В.М. Нєнкова). Неодноразово перемагала у конкурсах та фестивалях Ангеліна Місан, яскрава й талановита учениця класу народного співу (викладачка А.В. Шатірова). Багаторазовими лауреатами міжнародних, всеукраїнських, регіональних та обласних конкурсів є Владислав Шишман (баян, викладачка Є.М. Арнаут) та Іван Рабаджі (акордеон, викладачка М.П. Буюклі).

Змістовною є концертно-лекційна діяльність школи. Регулярно відбуваються виступи-звіти учнів. Вивчається і пропагується творчість видатних музикантів України і світу. Завдяки талановитим учителям випускники стають відомими співаками, як-от Володи-мир Стаматі та Олексій Козирєв.

Розвиток та можливості школи і, звісно ж, бажання батьків дати своїм дітям музичну освіту дозволили відкрити філії у трьох селах району. Першою, у 1962-у, запрацювала така у с. Червоноармійське (нині — Кубей). Для її становлення багато зробила Парасковія Кирилівна Танова. У 2021 році рішенням Кубейської громади на базі цієї філії створено школу мистецтв, яка функціонує як самостійний підрозділ. У селі Городнє, багатому на традиції, фольклор і талановитих людей, філія музичної школи відкрилася у 1970-у. Біля її витоків стояли Іван Павлович Буюклі та Микола Георгійович Нєдєльчев. Сьогодні філію у Городньому очолює Марія Петрівна Буюклі. Результатом її багатолітніх старань стало створення інструментальних дуетів, тріо, квартетів та інструментального ансамблю болгарської музики «Чійшійське хоро». У 1972-у постала філія і в Криничному. Упродовж 25 років нею керував Петро Борисович Карайлієв, який зробив істотний внесок у музичну освіту дітей, а нині її очолює його учениця Іванна Кири-лівна Демірова.

Із 2001 року заступницею директора з навчально-виховної роботи Болградської музичної школи працює Анна Володимирівна Шатірова. Саме завдяки їй тут свого часу відкрився клас академі-чного сольного співу. Із 1990-го фортепіанний відділ очолює випускниця школи Вероніка Миколаївна Сотниченка. Клас скрипки відкритий ще у 1974-у, тобто вже понад пів століття місцеві діти навчаються грі на цьому чудовому інструменті, який заслужено називають королевою оркестру. Сьогодні скрипку опановують 27 учнів. Не менш популярним та затребуваним є відділ народних та духових інструментів, який уже 27 років очолює Євдокія Миколаївна Арнаут. Вихованці цього відділу ставали лауреатами міжнародних конкурсів (Греція, Естонія, Болгарія, Ізраїль, Франція та ін.), регіональних (Ізмаїл, Болград, Кілія, Рені). Керівницею теоретичного відділу, де вивчають сольфеджіо та музичну культуру, є Олена Аркадіївна Філенко.

У вересні 2003 року відкрилося відділення образотворчого мистецтва. Діти отримали можливість освоювати техніку живопису, графіки, скульптури. Із 2010-го школа раз на два проводить художні регіональні виставки-конкурси. Видаються яскраві пам’ятні буклети, в яких містяться роботи юних митців.

У 2010-у створений вокально-хоровий відділ. Завідує ним викладачка із багаторічним стажем Валентина Казимирівна Макрій. Тут є клас академічного сольного співу. Розвивається і жанр естрадного вокалу. Невід’ємною частиною навчання є клас хорового співу. Раз на два роки проводиться регіональний фестиваль-конкурс «Буджацькі наспіви».

Органи місцевого самоврядування надають вихованцям школи посильну допомогу. Так, своїм рішенням виконком Болградської міської ради звільнив від оплати дітей із багатодітних сімей та дітей-сиріт, а дітям учасників бойових дій оплату знижено наполовину. Цьогоріч за високі показники у навчанні двох учнів звільнили від оплати.

За період існування Болградська ДМШ чотири рази змінювала свою адресу. Лише в 1977-у набула постійної прописки: проспект Соборний, 123. Тут створені належні умови для навчання, проведений ремонт, встановлені теплоізоляційні вікна та двері, на подвір’ї покладена тротуарна плитка. Із 2001-го приміщення обігрівається природним газом. У класах — затишно і тепло. У наш складний час школа забезпечена необхідним набором музичних інструментів і є для дітей справжнім мистецьким храмом.

Іван АВРАМОВ,
м. Болград

Газета: Чорноморські новини
 

Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь.
Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.