АКТУАЛЬНІ НОВИНИ

 
   

КОНТАКТИ
Інформація повинна бути вільною.
Посилання — норма пристойності.




При використанні матеріалів посилання на джерело обов'язкове. Copyright © 2018-2024.
Top.Mail.Ru


 ТАКІ РІЗНІ Й ТАКІ ОДНАКОВІ


27-09-2021, 15:00 |

У рамках святкування 200-річчя Болграда, за підтримки Держкіно, відбувся міжнародний етнографічний кінофестиваль «ОКО», який, зібравши у свою програму документальні фільми з усього світу, мовою кіно розповів про звичаї, обряди, традиції, релігії й культуру різних країн та народів.

 

Цьогоріч він пройшов із закликом «Єднаймося, не уніфікуймося!», наснажений одним із заповітів Т.Г. Шевченка: «І чужому научайтесь, й свого не цурайтесь». Головним візуальним елементом дизайну «ОКО» є доріжка: яскрава, строката, традиційна, колоритна.

Фестиваль відбувся у комбінованому форматі: онлайн-версія демонструватиметься на сайті «ОКО» з 11 по 18 вересня, а офлайн-частина, як уже мовилося, пройде 16—18 вересня у столиці бессарабських болгар — місті Болград. Тут була можливість дивитися фільми, серед яких і стрічки, не доступні для перегляду в онлайн-версії, просто неба на трьох екранах, а також зустрітися з режисерами, взяти участь у панельних дискусіях, послухати концерти й сповна зануритися в атмосферу саме етнографічного кінофестивалю.

Фестиваль був започаткований у 2020 році громадянкою України, етнічною болгаркою Тетяною Станєвою.

«Коли нас не стане, залишиться традиція. І пам’ять. Етнографічне кіно — це архів пам’яті, найкращий інструмент збереження традицій та культури народів. І найкращий інструмент просвітни-цтва, підручник та практичне заняття з толерантності, — вважає пані Тетяна. — Коли ми чогось боїмося? Коли про це нічого не знаємо. Фільми нашої програми відкривають світи, навчають, руйнують міфи й стереотипи, забирають страхи й допомагають зрозуміти краще іншого, а потім і себе. Наші стрічки, як і народи та герої в них, — різні, з різних куточків планети, але говорять про одне — про життя і прагнення щастя, про коріння й ідентичність, про людину. Про мене й про тебе. Точно, як строкаті нитки традиційного килимка: різні, але сплетені в одну доріжку».

Коли фестиваль переживав критичний момент, визначаючись з місцем проведення, на допомогу прийшло місто Болград. Звертаючись до земляків та гостей, мер Сергій Димитрієв наголошує:

«Багато років тому наші предки прийшли на цю землю, щоб зберегти свою віру, культуру і саме життя. Вони змогли передати нам, своїм нащадкам, любов до землі, яка стала їхньою Батьківщиною, національних культурних традицій та духовної спадщини. Віра кожного з нас у ці цінності дозволяє розвивати й примножувати досягнення Болграда, створюючи його майбутнє сьогодні.

Гостям, які відвідають кінофестиваль «ОКО» й наше улюблене місто в його ювілейний, 200-й рік, ми пропонуємо познайомитися з багатою історією Болграда, поринути в атмосферу бессарабської гостинності, національних культурних та виноробних традицій. Така подія сприяє спілкуванню з народами з різних країн і знайомить з містом велику кількість людей з усього світу, а також дає нам можливість ще раз показати приклад добросусідських, теплих відносин. Ласкаво просимо! Болградці завжди радіють гостям!».

На культурній важливості проведення «ОКО» наголосив президент кінофестивалю Юрій Дімчогло:

«У час глобалізації, уніфікації, дискримінацій та війн такі фільми про етноси — як ковток чистого повітря. Це спосіб зберегти пам’ять для нащадків. Для малих народів, які не мають своїх держав, — це чи не єдиний спосіб зберегти себе й забезпечити життєдіяльність своєї культури, мови, традицій. Візьмемо до прикладу мій гагаузький народ, що представлений в Україні саме в тому мультикультурному регіоні, де відбувається кінофестиваль «ОКО», — у Бессарабії. Такі культурні події — єдиний спосіб показати себе світу, зберегти й захистити свою ідентичність. Створений фестивалем міжкультурний діалог мусить продовжуватися і масштабуватися, об’єднувати й збільшувати творчий потенціал кіномитців, туристичний та інвестиційний потенціал регіону. Він мусить займатися просвітництвом в Україні та світі».

Програмна директорка «ОКО» Олена Рубашевська, яка є головною редакторкою Міжнародної спілки кінокритиків і часто буває на світових кінофестивалях, уже другий рік поспіль вражена якістю стрічок, що надходять на розгляд:

«Ми можемо дозволити собі розкіш бути суворими суддями: обирати фільм за високими стандартами за трьома критеріями, вимагаючи і технічної досконалості, й унікальності теми, й оригінальності та професіоналізму режисерського бачення. Наша команда — новачки у проведенні фестивалів, ми багато чому вчимося на практиці в організації, комунікації та просуванні ідей, але фільми нашої програми — це та висока планка, за яку ми точно не червонітимемо. Вони є основним ядром фестивалю і натхненням для кожного члена команди; а відтак, переконана, стануть такими й для наших глядачів».

У цьогорічній програмі представлені 8 стрічок міжнародного повнометражного конкурсу і 26 — короткометражного. Українська конкурсна програма налічує 7 короткометражних й аж 10 повнометражних фільмів. Покази побудовані у форматі подорожі: кожного дня глядачі вирушатимуть у кіномандрівку до певного регіону світу, а наприкінці — повертатимуться додому, аби подивитися картини національного виробництва. Нинішнє «ОКО» презентує й нову, позаконкурсну, секцію, в якій можна буде побачити художні та документальні стрічки на теми етнографії, антропології, культури, а також ретроспективу «Африка у фокусі» з кращих робіт з африканського континенту торішнього фестивалю.

Але «ОКО» — це не тільки про кіно. Аби краще передати специфіку етнографічного кінофестивалю й занурити гостей в етнографію, організатори підготували насичену програму: майстер-класи з народного співу, танцю й ремесел, дитячу локацію «Правиця», ярмарок та багато смачної традиційної їжі. У програмі — фотовиставка «Болгарський дух півдня України» етнофотографа Олександра Барона з України та «Корені» Міхаєли Аройо й Деніслава Стойчева з Болгарії, а також пленер і виставка картин з пейзажами Болграда та Бессарабії. В останній день фесту відбудеться церемонія нагородження переможців і традиційний для Болграда етнофестиваль, на якому глядачу змогли побачити костюми з усіх куточків розмаїтої Бессарабії та з усіх регіонів України, а ще — великий етнічний концерт. Родзинкою святкового вечора стала проєкт KaDi, а хедлайнерами — «ГуляйГород» та «Фа-дієз» бенд. А завершиться свято традиційним для жителів Бессарабії хоро, що триватиме всю ніч!


 

Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь.
Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.