«У зв’язку з війною і подоланням її наслідків неможливо провести в традиційному форматі ЗНО, ЄВІ та ЄФВВ. Зараз для нас важливо максимально зберегти студентський контингент, який є національним та інтелектуальним потенціалом України. Ми маємо стимулювати до навчання саме в нашій державі, навіть у такий скрутний для всіх час. Тож необхідно створити доступні та безпечні умови для цьогорічних вступників. Саме тому ми напрацювали дещо іншу модель. У 2022-у буде проведений
національний мультипредметний тест (НМТ) для здобуття вищої освіти»,
— зазначив Сергій Шкарлет.
НМТ відбуватиметься у формі комп’ютерного онлайн-тестування з трьох предметів (українська мова, математика, історія України). Для різних спеціальностей будуть встановлені різні вагові коефіцієнти оцінок з цих предметів.
Для вступу на бакалаврат потрібні результати тесту + мотиваційний лист + заява. Подання документів і підтвердження місця навчання здійснюватимуться через інтернет.
Для вступу в коледж та ЗВО для деяких спеціальностей проводитиметься творчий конкурс.
Для здобуття ступеня магістра на основі ступеня бакалавра передбачається проведення спрощених аналогів ЄВІ, ЄФВВ — магістерського комплексного тесту (МКТ) для спеціальностей «Право», «Міжнародне право» та магістерського тесту навчальної компетентності (МТНК) для кон’юнктурних спеціальностей, які складатимуться по-дібно до НМТ. Для інших спеціальностей вступ відбуватиметься за результатами фахового іспиту в закладі освіти.
В інших важливих питаннях будуть максимально збережені усталені правила та схеми організації роботи. Адресне розміщення бюджетних місць, широкий конкурс, відкриті та фіксовані конкурсні пропозиції, вступ для здобуття другої ос-віти, подання 5 заяв на бюджетні місця та до 20 заяв загалом тощо реалізовуватимуться відпо-відно до раніше ухвалених рішень. Докладніше це буде описано в нових нормативних документах разом зі строками проведення вступної кампанії, які можуть змінюватися у разі несприятливої безпекової ситуації.
На завершення заходу спікери відповіли на найактуальніші запитання (а їх прозвучало понад 300) від майбутніх вступників, їхніх батьків, студентів, викладачів та представників ЗМІ щодо нинішньої вступної кампанії.
А як завершити цей навчальний рік?
Міністр освіти і науки Сергій Шкарлет підписав наказ про затвердження Методичних рекомендацій, де закладам загальної середньої освіти радять:
- самостійно визначити день завершення освітнього процесу у 2021/2022 навчальному році;
- забезпечити виконання освітніх та навчальних програм, навчального плану через ущільнення навчального матеріалу, організацію самостійної навчальної діяльності учнів, додаткових консультацій онлайн.
Оцінювання школярів (зокрема підсумкове) у разі потреби може проводитися дистанційно, а складання ДПА цього року скасовано.
Також в умовах воєнного стану важливо в установленому порядку перевести учнів на наступний рік навчання, видати свідоцтва або табелі, а також документи про здобуття освіти. Свідоцтво може видати школа за місцем постійного чи тимчасового проживання (якщо дитину зараховано до нової школи). Усі діти, які навчаються зараз не у своїх школах, перебувають за кордоном та продовжують навчатися дистанційно, отримають документ про завершення навчального року. Незалежно від форми навчання (онлайн, офлайн, змішане), результати будуть зараховані.