— Як ви оцінюєте теперішній етап російсько-української війни?
— Я думаю, що фундамент російської поразки вже був закладений українцями та їхньою абсолютно героїчною здатністю захищати себе.
Зараз ми на етапі війни, коли настала стагнація.
Росіяни втратили величезну кількість людей, намагаючись взяти невелике місто Бахмут на Донбасі. Але всі чекають українського наступу, і я думаю, що це матиме вирішальне значення для того, як ця війна може закінчитися. Якщо українці зможуть звільнити території на півдні, зокрема Херсонську та Запорізьку області, тоді, я думаю, можливо, настануть передумови для переговорів і, можливо, навіть припинення ведення вогню, хоч на деякий час.
Якби Україна зараз пішла на переговори, то, на мою думку, це було б дуже погано, бо справді дало б ро-сіянам велику частину української території.
— Якою ви бачите долю окупованого Криму у випадку будь-яких переговорів?
— Я думаю, що Крим може бути великою точкою вразливості росії.
Якщо українці зможуть звільнити Херсонську область, вони фактично відріжуть Крим від інших окупованих територій, розумієте. Є одна залізнична лінія, яка веде з росії до Криму, і є міст через Керченську протоку, й українські сили можуть справді перерізати обидві ці артерії. І для цього Україні не потрібно обов’язково прориватися у Крим, вона може просто взяти в заручники всі російські війська, які там перебувають.
У цьому вразливість росії, яка буде тоді великою перевагою України.
— З геополітичної точки зору, якщо росія буде змушена здати Крим, то як це позначиться на кремлі і путіну?
— Якщо росії доведеться повернути Крим, то важко уявити, як це переживе путін, враховуючи, скільки вони вклали в захоплення українського півострова. На мою думку, тоді росія опиниться у дуже складній ситуації.
Але справа в тому, що українцям навіть не потрібно повертати Крим. Вони можуть його відрізати і чинити сильний тиск, який буде дуже відчутним для росіян. Якщо Україні це вдасться зробити, то це буде дуже великою, стратегічною перевагою.
— Тобто Україна не відвойовує Крим, а відрізає його від росії, а потім відбуваються переговори, на яких росії кажуть віддати Крим. Чи може росія погодитися на це на переговорах?
— З політичної точки зору, це було б досить складно.
Також виникає питання, чи захоче Україна поступитися частиною Донбасу, тому що в багатьох сенсах для неї було б кошмаром керувати Донбасом за сучасних обставин.
(Із весни 2014-го, з гібридного початку війни росії проти України, контроль над Донецьком і Луганськом захопили проросійські бойовики, підтримувані армією росії. Проукраїнських громадян одразу почали переслідувати, незаконно ув’язнювати, катувати і навіть убивати. Тому до початку широкомасштабного вторгнення росії в Україну 24 лютого 2022 року більшість незгодних із насадженим Росією режимом виїхала з непідконтрольних Україні територій. — Ред.)
Тож на цьому етапі обидві сторони є вразливими і мають що втрачати. У таких випадках можуть починатися більш реалістичні переговори. Але я не бачу, щоб будь-яка сторона формально погодилася поступитися Кримом або Донбасом.
— Понад рік тому ви написали, що «росія прямує до поразки в Україні». Чи змінилося це передбачення відтоді?
— Тоді, коли я це написав, російські війська все ще намагалися взяти Київ і повалити владу Президента України Володимира Зеленського.
З того часу російським військам довелося відступити з півночі України; їм довелося відступити з Харкова; потім — з Херсона, і таким чином вони продемонстрували велику слабкість.
Наразі склалася патова ситуація, але я думаю, що українські військові з неї вийдуть. Я постійно впевнений, що Україна може захистити себе, але це займає більше часу, ніж я сподівався...
Важа ТАВБЕРІДЗЕ
Інтерв’ю в редакції і зі скороченнями Української служби «Радіо «Свобода»