День в історії: як Євген Петров врятував від розстрілу друга дитинства
13-12-2022, 19:00 |
Сьогодні, 13 грудня, виповнюється 120 років від дня народження письменника-сатирика, журналіста та сценариста Євгена Катаєва, який відомий під псевдонімом Євген Петров.
Євген Петров був рідним братом письменника Валентина Катаєва.У 1920 році, відразу після закінчення гімназії, його заарештували разом із братом Валентином за «участь в антирадянській змові». Валентин Катаєв потрапив до в’язниці як колишній царський офіцер, а Євген – як його близький родич. З того часу арешт Євгена став сімейною таємницею, про яку воліли не згадувати.
У 1921 році Євген Петров став співробітником карного розшуку.Серед кримінальних справ, які він вів, було затримання конокраду, а пізніше письменника Олександра Козачинського – приятеля Євгена з дитячих років. Вони навчалися в гімназії і дали один одному «клятву братерської вірності». Козачинського засудили до розстрілу, і Петров доклав максимум зусиль, щоби пом’якшити покарання для друга.
До Москви Євген Петров приїхав, не маючи «ні планів, ні завойовницьких цілей», і почав працювати в журналі «Червоний перець».Пізніше він доріс до посади відповідального секретаря і тоді в нього з’явився псевдонім Євген Петров. Приблизно водночас він познайомився і став співпрацювати з Іллею Ільфом, у співавторстві з яким написав знамениту дилогію про великого комбінатора.
Коли почалася війна, Євген Петров став фронтовим кореспондентом Радінформбюро.Влітку 1942 року він домігся дозволу на поїздку в обложений Севастополь, побував у Новоросійську та Краснодарі, допомагав рятувати поранених з корабля «Ташкент». Під час повернення літаком Петров, всупереч інструкціям, зайшов у кабіну управління. Пілот відволікся і не відразу побачив пагорб.
Після загибелі Євгена Петрова в його польовій сумці залишилася чернетка репортажу про Севастополь. Останні рядки, які він встиг написати, були такими:
«Можливо, місто все-таки втримається. Я вже звик вірити у чудеса»…
Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь. Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.