АКТУАЛЬНІ НОВИНИ

 
   

КОНТАКТИ
Інформація повинна бути вільною.
Посилання — норма пристойності.




При використанні матеріалів посилання на джерело обов'язкове. Copyright © 2018-2024.
Top.Mail.Ru


 Аграрії Ренійської ОТГ ризикують отримати збитки: основні причини


19-05-2023, 11:00 |

Після тимчасової окупації частини Херсонської та Запорізької областей Одещина стала основним постачальником овочів для всіх регіонів України. Жителі села Новосільське, що в Ренійській громаді, завжди займалися тепличним господарством, а в період воєнного стану вони суттєво збільшили обсяги виробництва.

Новосільське — найбільше в Ренійській громаді село, де проживають близько 3,5 тисяч людей, переважно молдавани.

У цьому населеному пункті розвинена інфраструктура: у школі навчаються 420 дітей, дитячий садок відвідують 70 малюків. Ці об’єкти свого часу були збудовані будівельниками з Болгарії. Сільська школа має в своєму розпорядженні басейн і стадіон. Є в селі Станція юних натуралістів, Регіональний центр туризму та краєзнавства та філія Ренійської музичної школи.

Великі витрати на тепличне господарство

Ми, ще кутаючись у теплі куртки, не замислюємося над тим, хто нам виростив смарагдову капусту, хрустку редиску, соковиту зелень.

— Жителі всієї Ренійської громади не закупили стільки генераторів, скільки придбали цього сезону трудівники з Новосільського, — каже депутат Ренійської міськради від цього села Валерій Бабере. – Коли взимку по всій Україні тривалі відключення електроенергії, у нас усе село гуло! Навіть якщо парники опалюються твердопаливним котлом, все одно потрібна електроенергія – «ганяти» по трубах теплоносій.
— Генератори були дуже дорогі, — розповідає мешканка села Оксана Костянтинеску, родина якої займається тепличним господарством. – Купували для них ще бензин та дизпаливо – влетіло в копійчину.

Парники та теплиці, де жителі сіяли і висаджували розсаду ранніх овочів ще з листопада минулого року, треба було будь-що прогрівати.

— Купували вугілля по 17,5 тисяч за тонну, — розповідає мешканка села Ганна Капсамун. – Нам, наприклад, потрібно 6-7 тонн на сезон. Перед посадкою розсади в теплиці треба завезти гній, нашому господарству необхідно три «КамАЗи»: по 6,5 тисяч за машину.

І таких статей витрат — чимало. Власники парників, теплиць та овочевих грядок закуповують насіння, мінеральні добрива, засоби захисту рослин.

Дуже великих вкладень вимагає будівництво та обладнання теплиці. Металевий каркас, спеціальна поліетиленова плівка, системи крапельного зрошення, опалення та кондиціювання повітря.

Ведення тепличного господарства неможливе без стабільного зрошення: жителі Новосільського пробурили на своїх ділянках та обладнали артезіанські свердловини. Чи знаєте, скільки будівництво свердловини коштує?

Овочі з теплиць можуть завдати збитків

На початку воєнного стану було дуже складно — порушилися роками відпрацьовані логістичні ланцюжки.

— Спочатку були проблеми з постачанням добрив, не було аміачної селітри та сечовини, — розповідає Оксана Костянтинеску, яка є негласним менеджером своїх односельців. — Потім постачальники привезли добрива, але підняли ціни. Були проблеми із закупівлею насіння томатів, засобів захисту. І хоча вже майже все постачання відновлено, ціни зросли. Все це відбивається на собівартості овочів.

На сьогодні жителі Новосільського продають молоду капусту гуртом по 30 гривень за кілограм. Говорять, це низька ціна, оптимальною була б 40 гривень. Але ціни «збиває» імпортна капуста, яку у Македонії підприємці купують великими партіями по 96 центів за кіло.

З року в рік виробники просять владу враховувати їх інтереси: кожна країна, що поважає свого селянина, вводить мита на ту продукцію, виробництвом якої займаються громадяни. Але в Україні – «дикий ринок». Висаджуючи в січні розсаду в теплиці, селяни не мають уявлення, яка кон’юнктура складеться до моменту дозрівання врожаю: можна отримати прибуток, а можна — одні збитки.

— Взимку наші чоловіки не сплять — вони топлять котли в розсадницях, — розказує Оксана Константінеску. – Коли починаємо висаджувати розсаду у теплиці, працюємо всією родиною з шостої ранку – і скільки можемо витримати. Влітку заходимо в теплиці о п’ятій ранку і працюємо, поки не «прожене» сонце. І так кожного дня. Коли великий обсяг роботи (треба швидко висадити розсаду, швидко зібрати врожай, щоб завантажити машину), кооперуємось із друзями, «навалюємось» усім світом. Але іноді й цих сил не вистачає, доводиться кликати допомогу та, зрозуміло, платити — від 70 до 100 гривень за годину роботи.

Громада нарощує асортимент та обсяги

— У виробництві овочів задіяно 70% жителів нашого села, — розповідає староста Новосільського Андрій Войнов. – Усі, хто до нас приїжджає, дивуються, скільки у селі теплиць, які гарні у людей городи. Я пишаюся своїми земляками, які найбільше досягли самі. Коли в Україні розпочалася широкомасштабна війна та постраждали основні овочеві житниці України – Херсонська та Запорізька області, жителі Новосільського почали збільшувати тепличне господарство. Є господарі, які починали із 1-2 теплиць, а зараз їх у них по 5-10.

— Цього сезону жителі нашого села значно розширили асортимент, — продовжує Оксана Костянтинеску. – Якщо раніше здебільшого вирощували білу та цвітну капусту, то тепер і пекінська пішла, і броколі. Ніколи не займалися зеленню, а тепер мої односельці вирощують цибулю на перо, цибулю-порей. Помідори Черрі почали вирощувати. Цього сезону посіяли різні види баклажанів. До нас підключилися і сусідні села, мешканці яких теж почали активніше будувати теплиці. Товару буде багато. Пакуємо і в євротару, і в «коробки-бананки».

Господарі теплиць вирощують за сезон по два, а то й три врожаї. Наприклад, продали у квітні ранню капусту – відразу висаджують перець, помідори, які плодоносять все літо.

Дуже активно ведуться роботи і на відкритому ґрунті. Вже після 9 травня мешканці Новосільського поставлять на ринки капусту, яка зросла за рахунок сонячного тепла. А одразу за нею піде й кабачок – він взяв старт під тимчасовою плівкою.

У Новосільське постійно приїжджають і фури — за продукцією для прямих поставок до супермаркетів, і намисто, власники яких скуповують партії для подальшої реалізації на ринках.

На центральній вулиці села можна побачити машини з Вінниці, Києва, Кривого Рогу, навіть із Закарпатської області. За словами старости, за товаром приїжджають щодня по 20-30 машин.

У водіїв свої труднощі: їм треба перетинати пункт пропуску «Паланка», де здійснюється прикордонний контроль. Документи мають бути бездоганними.

— Спасибі, що вони приїжджають, купують, — каже Оксана. — Самі вивезти не зможемо, бо теплиці не можна залишити ні на день.

Антонина Бондарева


Газета: Одесская жизнь
 

Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь.
Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.