3 квітня виповнюється 115 років від дня народження класика нашої літератури, поета, гумориста, сатирика та журналіста Степана Олійника. Його ім'я було відоме не лише в нашій країні, а й за кордоном. Він користувався незвичайною популярністю, а газети з його фейлетонами і книжки зачитували до дірок.
1. Народився 1908 року в селі Пасицели Одеської області, а пізніше родина переїхала до Левадівки Миколаївської області, де поет і виріс.
2. З 11 років Степан Олійник працював у редакції одеської окружної газети «Червоний степ», а пізніше вступив до Одеського педагогічного інституту. Але коли його батько потрапив під розкуркулювання, Олійника виключили з інституту, а потім заарештували. Причиною стали смішні частівки для стінгазети «Синя блуза»,доповнила звинувачення у «буржуазному націоналізмі» вишиванка, яку Олійник носив, не знімаючи. Та й розмовляв він лише українською мовою.
3. Олійник провів у в’язниці кілька місяців.Через стрес у нього почалися напади епілепсії, які ніхто не лікував. Тільки мати під час нападів накривала обличчя сина хусткою і молилася.Напади минули лише після війни.
4. У 1934 році Олійник все ж таки закінчив педінститут, викладав українську мову та літературу, а черезрік став кореспондентом одеської обласної газети «Чорноморська комуна».
5. У гуморесках та фейлетонах Олійника ситуації були настільки типовими, що траплялися і курйози. Наприклад,після того як Олійник прочитав зі сцени гумореску «На концерті в клубі», йому надійшов лист з одеського облвідділу кінофікації, в якому йшлося про те, що факти, викладені в гуморесці, підтвердилися, і щодо них вжито заходів.
6. Самеза фейлетоном Степана Олійника режисер Леонід Гайдай зняв знамениту короткометражку «Пес Барбос і незвичайний крос».В основі історії лежав реальний факт, за яким Олійник написав фейлетон. Газета з ним потрапила на очі режисерові Леоніду Гайдаю. А Євген Моргунов, який багато років був близьким другом сатирика, говорив, що якби не Степан Олійник, то не було б і їхньої знаменитої трійці – Труса, Балбеса і Бувалого.
7. Спільна праця Олійника та Гайдая свого часу навіть допомогла міністерству закордонних справ. Радянському уряду потрібно було укласти договір про співпрацю з Японією, але японська делегація, похмура і мовчазна, не була схильна до теплої співпраці.Тоді японцям показали короткометражку про пса Барбоса. Під час її перегляду вони безперервно сміялися, і це вплинуло на результат переговорів.
8.«Хрещеним батьком» Олійника в літературі став Остап Вишня,який написав дуже добру передмову до однієї з перших збірок гумориста. А найулюбленішим письменником сатирика був Шолом-Алейхем.
9. Олійник був фанатом риболовлі та футболу. Аостанній свій вірш він присвятив київській команді «Динамо».
Психотерапія і коза
Гумореска
Містечко. Лікарня. Це й сталося там.
Зайшла до хірурга в береті мадам. Присіла. І скаржиться, повна тривоги: – Болять мені часто і руки і ноги… Не менш півгодини хірург оглядав. Мікстури, таблетки, рецепти їй дав. А десь через тиждень, у пору ранкову, Мадам у береті з’явилася знову: – Купила і з’їла вже порцій зо п’ять! І гроші пропали. І ноги болять. Ви лікар! Ви мусите дать допомогу! – Влупила мадам каблуком у підлогу.
– Затямте, що спокою вам я не дам! – Немов з кулемета строчила мадам. Діждавшись в її монолозі перерви: – Це нерви! – аж вигукнув лікар. – Це нерви! Тепер я вже бачу: причина у них… – Притихла мадам. Потім лікар притих. Пішла… А за два дні в його кабінеті З’явилася втретє мадам у береті:
– Діагноз ваш, лікарю, гідний хвали, Причину хвороби ви точно знайшли… Весела. З-під вій вже не капа сльоза: – Псує мої нерви клятуща коза! Коли б не доїла – відро переверне! Клянусь вам: уже не видержують нерви! Отож і прийшла я поради спитать: Тримати козу, а чи краще продать?
Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь. Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.