Уперше ідея виділити окремий день для відзначення єдності матерів у боротьбі за мир з'явилася у пацифістському середовищі. УСШАідея вперше була оприлюднена відомою американською пацифісткоюДжулією Ворд Гоуву1872році. «День матері», за версією Джулії Ворд, — день єдності матерів у боротьбі за мир у всьому світі. Концепція Ворд не знайшла широкої підтримки.
У1907році американкаАнна ДжарвісзФіладельфіївиступила з ініціативою вшанування матерів і їхньої ролі у житті кожної людини у пам'ять про свою матір,Анну Марію Рівз-Джарвіс, відому громадську діячку, що боролася за розвиток сфери охорони здоров'я у США. Джарвіс написала листи до державних установ, законодавчих органів і видатним особам зі пропозицією один день у році присвятити вшануванню матерів. У1910році штатВірджиніяпершим визнав День Матері офіційним святом.
У1914році, президент СШАВудро Вільсоноголосив другу неділю травня національним святом на честь усіх американських матерів. Після завершення Першої світової війни День Матері почали відзначати й у Європі.
У вихованні велика роль відводиться матері, яка боролася за духовне збереження своїх дітей, щоб вони пам'ятали свою національну спадщину та походження.
В Україні жінка споконвіку асоціювалася з берегинею сім'ї. На рівні з батьком величезну роль у вихованні дітей відіграє й одна з найрідніших у світі людей — матір. Саме від неї залежить виховання дитини та прищеплення любові до рідної землі.
Релігійне підґрунтя
День Матері відзначають другої неділітравня, який уважається місяцемПречистої Діви Марії. До Матері Божої звертаються християни, просячи заступництва та допомоги. У травні, коли Природа-Мати виряджає свою Доню-Землю в пишному уборі весняних квітів у дорогу життя, праці та радості, люди висловлюють подяку материнській самопожертві та відзначають День Матері.
Богородицяпосідає чільне місце в релігійній свідомості українців. Це пов'язане з ментальністю та суспільним ладом. Ще здавнакнязіблагали її про заступництво, віддавали честь і хвалуМаріїза перемогу в битвах. Богородиця стала опікункою лицарів українського духу —козацтва.
Під час Другої світової війни і окупації були спроби свято відродити. Зокрема, автор "Краківських вістей" Б. Д. 1944 року пропонував святкувати цей день 24 липня - у День св. Ольги. Стаття "День Матері" була передрукована в берлінських "Вістях" 3 серпня 1944. Дружина Олега Ольжича Катерина Білецька виступає зі статтею "В день матері" ("Український вісник", Берлін, 31 травня 1942). В статтях "Свято матері" ("Васильківські вісті", 30 травня 1943), "В поклоні українській матері" ("Холмська земля", 7 травня 1944) йшлося про історію свята у світі і про необхідність його відзначення в Україні.
З 1990 року завдяки зусиллям громадських організацій, зокрема Союзу українок, Свято матері повернулося в Україну.
За часів незалежноїУкраїнисвято встановлено«…на підтримку ініціативиДержавного комітету України у справах сім'ї та молоді, міжнародної організації „Жіноча громада“, Спілки жінок України, громадської організації „Союз українок“…»згідно з Указом Президента України «Про День матері» від 10 травня 1999 року № 489/99. Відзначають його щороку у другу неділю травня.
Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь. Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.