Чому "велика ротація" послів обурила багатьох у дипломатичній спільноті
25-12-2024, 17:30 |
Нинішня хвиля звільнень і призначень українських послів – особлива.
Ще ніколи не йшлося про призначення аж такої кількості послів майже одночасно.
"Велика дипломатична ротація", яка вже розпочалася, має змінитикерівників чотирьох десятків дипмісій України.
Більшість з них ще очікують на отримання агреману від приймаючої сторони, але кандидатури визначені. Список узгоджених кандидатів, який першим оприлюднило "Дзеркало тижня", швидко розійшовся телеграм-каналамита соцмережамиі став приводом для критики, у тому числі з боку опозиційних політиків та журналістів, хоча у початковій публікації було кілька помилок.
Заміна послів України вже розпочалася і буде дійсно масштабною. 21 грудня президент Зеленський звільнив дев'ять і призначив сім послів України. Разом із цими указами президент визначив кандидатури як мінімум 38 нових послів.
У списку на призначення – посли України у 16 державах з європейського регіону (якщо враховувати також Туреччину), ще двох північноамериканських (Канада і Мексика), три посли при міжнародних організаціях (НАТО, ООН та міжнародні у Женеві), 11 азійських, включно з Китаєм та Японією, та у шести африканських державах.
Таке масове заповнення вакансій можна лише вітати.
Але серед них є ті, що викликали подив або й шок серед дипломатів.
Безумовна "лідерка" цього списку вже отримала посаду. Це –Ольга Нікітченко, новий посол України у Литві.
За останні дні низка дипломатів одностайно обурилася цьому призначенню. Зокрема і тому,яким чином, за переконанням дипломатичної спільноти, вона отрималацю посаду у дійсно важливій для України державі. Більше деталей – у повній версії статті.
Нікітченко – не єдиний посол, призначений на посаду без необхідного досвіду в дипломатії.
За підрахунками "ЄвроПравди", 10 претендентів на призначення є не кар’єрними дипломатами, а політичними призначенцями без серйозного досвіду на дипслужбі.
Зараз критика сконцентрована також і на майбутній (імовірній) керівниці посольства України в Омані, Ользі Селих. Джерела "ЄП", втім, переконують, що вона перемогла у конкурсі на посаду посла, який свого часу організував ще міністр Дмитро Кулеба.
Треба окремо підкреслити:політичний посол – це не завжди погано.
Нерідко політичні призначенці стають дуже ефективними послами, гордістю дипломатичного корпусу та справжньою знахідкою для країни. І прикладів успішних політичних призначень достатньо.
Але понад чверть "політичних" серед усього переліку послів – дійсно чимало. Втім, від багатьох анонсованих призначень варто чекати добрих результатів.
Наріман Джелял, заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу, як посол України у Туреччині – сильний сигнал світові про те, наскільки критичним для нас є питання українського Криму та захисту його корінних народів.
Альона Гетьманчук на чолі місії України при НАТО – це найкращий лакмусовий папірець того, що Україна рухається до Альянсу не лише на словах.
Та сама ситуація з Юлією Федів, що має очолити новостворене посольство України у Філіппінах.
А от призначення Олега Гавриша у Норвегію стерегтися не варто. Ця новина, що стурбувала багатьох медійників, була помилковою.
"Велика ротація" оголила і інші проблеми. Дізнаватися послам з новин або з указу президента про те, що їм доведеться йти з посади, – це недобре. Але ще гірше, коли заради призначення потрібних людей посла відкликають достроково.
Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь. Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.