Чи можуть школи забороняти учням мати при собі мобільні телефони? Пояснює освітня омбудсменка
24-03-2025, 15:00 |
На законодавчому рівні в Україніне передбаченозаборони на використання мобільних телефонів у закладах освіти.
Це означає, що школине мають юридичних підставзабороняти учням мати при собі гаджети, пояснила освітня омбудсменка Надія Лещик.
Утім, школиможуть самостійно запроваджувати правила користування гаджетами.
"Вважаю, що безпекові чинники – наявність воєнного стану, зростання кількості випадків жорстокого поводження, насильства щодо дітей показують нам, щомобільні телефони не можуть бути заборонені у закладах освіти. Разом з тим, очевидно, що мають існувати певні правила користування ними",
–каже Лещик.
Омбудсменка розповіла, як потрібно врегулювати використання гаджетів у навчальному процесі.
Заборонити чи дозволити?
Надія Лещик вважає, що мобільні пристрої можуть бутикориснимив навчальному процесі. Учні використовують їх для роботи з електронними підручниками, інтерактивними додатками та дослідницьких проєктів.
Телефонидозволяють дітям залишатися на зв’язку з батьками, що особливо важливо в умовах воєнного стану.
Також гаджети можуть допомогти у захисті прав дітей, адже учні можуть зафільмувати випадки булінгу чи жорстокого поводження у закладах освіти.
Водночас існує проблемабезконтрольного використання гаджетів–смартфони можуть відволікати від навчання, сприяти академічній недоброчесності, знижувати рівень живого спілкування, впливати на фізичне та психічне здоров’я дітей.
Безперешкодний доступ до гаджетів також пов'язаний із ризикамикібербулінгута надмірного споживання контенту, який може бути шкідливим.
"Гаджети можуть використовуватися в освітньому процесі, але не мають йому заважати. Якщо використання гаджетів учнем заважає освітньому процесу, зокрема відволікає його або інших учнів під час уроку – вчитель має право робити зауваження та вимагати, щоб учень припинив перешкоджати проведенню уроку",
– каже омбудсменка.
На її думку, освітяни не можуть ігнорувати технологічний прогрес, але мають працювати над тим, щоб використовувати його здобутки на користь, а не шкоду.
Попри відсутність державного регулювання цього питання,заклади освіти мають право встановлювати внутрішні правилакористування телефонами. Це передбачено ст. 23 Закону України "Про освіту", яка надає школам автономію в організації освітнього процесу.
Але через відсутність юридичного врегулювання у школах виникають питання щодо місця зберігання телефонів під час уроків, відповідальності за збереження гаджетів, правових підстав для їхнього тимчасового вилучення тощо.
Освітня омбудсменка наголошує на необхідності розробкиєдиних нормативних актів, які б встановили правила користування мобільними телефонами в закладах освіти.
На її думку, досвід країн Європи, зокрема Німеччини, Франції, Польщі та Великої Британії, може бути корисним для створення відповідного законодавства в Україні.
Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь. Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.