Де живуть безстрашні, а де — багаті? Масштабне дослідження настроїв мешканців Києва та 20 облцентрів від IRI
3-07-2023, 13:00 |
Успішний Ужгород, трохи песимістична і особлива Одеса, задоволений мером Харків та інші результати детального опитування думки жителів 21 великого міста України, проведеного Міжнародним республіканським інститутом.
Частка населення, яка відчула покращення свого економічного становища за час війни, в Ужгороді (на фото) найбільша серед усіх великих міст України
Найстійкіші містяни живуть в постраждалих від ворожих обстрілів Дніпрі, Одесі та Харкові - вони не залишать свої домівки навіть у разі загострення бойових дій. А найбільш задоволені своїм економічним станом мешканці найбільш віддаленого від великої війни Ужгорода.
Все це — частина висновків, до яких прийшли дослідники Міжнародного республіканського інституту(IRI), коли провеливелике муніципальне опитування серед українців— мешканців великих міст.
Соціологи групи Рейтинг, які діяли від імені Центру аналізу та соціологічних досліджень IRI, протягом 21 квітня — 22 травня 2023 року збирали думки жителів 21 міста України: Києва та тих обласних центрах, де безпекова ситуація дозволяла проводити дослідження. Вибірка складалась з 16,8 тис. постійних мешканців цих населених пунктів, — по 800 у кожному з них, віком від 18 років і старше.
Предметом дослідження була оцінка думок містян, — від їх загальних настроїв до сприйняття дій місцевої влади та ставлення до відбудови.
Це вже восьме муніципальне опитування від IRI — вони проводяться щорічно, виключенням став лише 2022-й.
Нинішнє дослідження, яке зафіксували настрої українців під час повномасштабного вторгнення, приємно здивувало Майкла Дракмена, директора IRI, — адже виявилось, що жителі Києва та 20 облцентрів потужно підтримують своїх мерів навіть після«дуже складної зими та умов воєнного часу».
Також, за словами керівника IRI, особливістю актуальних настроїв опитаних стала висока доля тих, хто планує залишитися у своєму місті після війни.
«Це опитування показує, що місцеве самоврядування в Україні є ефективним. І що громадяни бачать і цінують надання послуг у воєнний час, — переконаний Дракмен. — Вони хочуть відігравати провідну роль у визначенні пріоритетів відновлення у своїй громаді разом з обраними представниками місцевої влади».
Він також звертає увагу на те, що мешканці Києва та ще 20 великих міст відчувають більшу гордість за свою малу батьківщину, ніж раніше, більше цінують послуги і хочуть відігравати певну роль у відновленні, оскільки бачать краще майбутнє для своєї країни.
«Це дуже позитивна інформація для української влади та міжнародних партнерів, які працюють задля перемоги та успішного відновлення України»,
— додає директор IRI.
NV публікує найцікавіші результати цього великого муніципального опитування.
ВІРЯТЬ У МАЙБУТНЄ
Переконлива більшість українців бачить майбутнє своєї країни обнадійливим, йдеться у дослідженні IRI. Однак відсоток таких людей відрізняється у кожному місті.
Найбільш оптимістично дивляться вперед мешканці Кропивницького(центральна частина країни), Чернігова(деокупована північ) та Львова(захід): 90% респондентів з цих міст бачать майбутнє країни скоріше обнадійливим. Різняться окремі деталі: серед львівян найменший відсоток тих, хто вважає, що далі буде безнадійно — 5%, проти 7% у кропивничан і 8% - у чернігівців.
Предметом дослідження була оцінка думок городян — від їхніх загальних настроїв до сприйняття дій місцевої влади та ставлення до відновлення.Дані опитування свідчать, що найнижча підтримка вступу України до НАТО в Одесі та Харкові.Учасники дослідження запитали, як вони проголосували б, якщо референдум про вступ до НАТО відбувся сьогодні.Згідно з результатами опитування, вступ до НАТО хочуть 53% одеситів та 67% харків'ян.Проти, відповідно, 18 та 16% жителів цих міст.Інші харків'яни та одесити не визначилися чи не голосували б.
Для порівняння, у Львові за вступ до НАТО висловилися 92% опитаних, а у Луцьку, Івано-Франківську та Тернополі – по 89%.У Києві за вступ до Альянсу виступають 80% респондентів.В Одесі та Харкові також найменше в Україні прихильників вступу і до Євросоюзу.9% одеситів обрали б Митний союз замість Євросоюзу, ще 26% обрали інший варіант чи не захотіли б відповідати.І це найвищий показник в Україні.За вступ до ЄС висловились 66% одеситів.Це найнижчий показник в Україні, хоча слід зазначити, що він суттєво зріс за останні два роки.Найбільший відсоток прихильників ЄС та найменший відсоток прихильників МС на Західній Україні, де показники підтримки сягають 95%.
Втім, із цього оптимістичного сприйняття Одеса вибивається.На запитання “Яким ви бачите майбутнє України” Одеса дала найпесимістичнішу відповідь – практично кожен п'ятий вважає її скоріше безнадійною, ніж обнадійливою.“Як ви вважаєте, загалом, справи у вашому місті йдуть у правильному чи неправильному напрямку?”- І в цьому питанні думки одеситів розділилися.Тільки 53% вважають, що у правильному.27% стверджують протилежне, а 20% (найвищий показник по Україні) не змогли визначитись.Тривожний дзвіночок для Труханова, адже це камінь у його город.Проте є й позитивний момент – серед одеситів найбільше тих, хто планує залишитись удома у разі загострення військової ситуації поблизу міста.61% – у порівнянні з іншими містами один із найвищих показників.
Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь. Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.